Fethiye: Gezilecek Yerler ve Yapılacak 5 Şey

Özellikle yaz aylarında yalnızca ülkemizden değil, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan Fethiye, keşfedilecek onlarca destinasyonuyla eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor. Muğla'ya bağlı bir ilçe olan Fethiye'nin doğal güzellikleri kadar tarihi değerleri de dikkat çekiyor. Tabi böyle olunca belde sezon boyunca adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Konaklama alternatiflerinden aktivitelerine kadar size unutulmaz bir seyahat planı sunan Fethiye'de gezilecek yerler ve yapılacak şeyler hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumayı unutmayın. Seyahatinizi çok daha keyifli bir hale getirmek istiyorsanız her detayın düşünüldüğü bir seyahat planı hazırlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Bakir koylarını, antik kentlerini ve göz alıcı pek çok doğal güzelliğini keşfedebileceğiniz bu tatilden yepyeni anılarla dönmek için tek yapmanız gereken Fethiye otelleri içerisinden bütçenize en uygun tesisi belirlemek. Sonrasında ise yepyeni maceralar sizleri bekliyor.

Letoon Antik Kenti

Likya Yolu içerisinde bulunan Letoon Antik Kenti, bölge ziyaretçilerinin gezilerinde mutlaka yer verdiği tarihi değerlerden biri. Tarihinin M.Ö. 7 yüzyıla kadar uzandığı antik kentin bir de ilginç bir mitolojik hikayesi var. Efsaneye göre kent Tanrı Zeus'tan hamile kalan, Artemiz ve Apollon'un annesi Leto adına yaptırılmış.

Telmessos Antik Kenti

Tarih boyunca pek çok savaşa ve farklı devletlerin egemenliğine şahit olan Telmessos Antik Kenti oldukça tahribata uğramış olsa da bugün günümüze antik kentten kaya mezarları ve birkaç lahit kalmıştır. Kalıntılarıyla özellikle tarih meraklıların ilgisini çeken antik kent, yolu Fethiye'ye düşenlerin olmazsa olmazlarındandır.

Fethiye Kalesi

Fethiye merkeze 3 km uzaklıkta yer alan Fethiye Kalesi ilçeyi kuş bakışı izleyebileceğiniz yüksek bir tepe üzerinde konumlanıyor. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi sahibi olmamakla birlikte bazı kayaklarda kalenin 15. yy'da Rodos Şövalyeleri tarafından onarılmış ve yeniden inşa edilmiş olabileceği bilgi yer alıyor. Kalenin panoramik manzarası ise ziyaretçilerin en fazla dikkatini çeken özelliklerden biri.

Kayaköy Hayalet Şehir

Fethiye'nin en ilginç yerlerinden biri olan Kayaköy Hayalet Şehir dilden dile anlatılan hikayesi ve ilgi çekici mimarisiyle ön plana çıkıyor. Zamanında bir Rum köyü olan ve Müslümanlar ile Rumlar'ın birlik içinde yaşadıkları Kayaköy'e hayalet şehir denmesinin sebebi, bugün tamamen terk edilmiş olması. Girişin ücretli olduğu köyde Müzekart da geçiyor.

Saklıkent Kanyonu

Fethiye'nin simgelerinden olan Saklıkent Kanyonu her yıl binlerce gezgini ağırlıyor. Toplam uzunluğu 18 km'yi bulan kanyonu Eşen Çayı bölüyor. Vadide yürüyüş ve keşif gezileri yapabileceğiniz gibi, çayın sonunda bulunan restoran ve kafelerde mola verip keyifli vakit geçirebilir, hatta dilerseniz rafting heyecanını da yaşayabilirsiniz.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !