Menopozun ateşini hipnozla söndürün

Hipnozun, menopoza bağlı ateş basmasını yüzde 80 oranında azalttığı Amerika’da yapılan bilimsel araştırmayla kanıtlandı. Uzmanlar, artık hormon ve ilaç tedavisinin yan etkilerinden korkan kadınlara hipnozu güvenli ve etkili bir seçenek olarak öneriyor.

Yüz bölgesinden başlayan ısı, önce boyun ve göğüs kısmına, ardından tüm vücuda yayılır… Sıcak basması, erken menopoz ve menopoz dönemindeki kadınların önemli bir kısmının yaşadığı bir belirtidir. Genellikle menopozun ilk yıllarında ortaya çıkan bu durum bazı kadınların günlük yaşamını etkileyecek kadar şiddetli olabiliyor. İlaçlı tedavi yöntemlerinin bazılarının kanser, kalp gibi hastalık risklerini arttırdığı yönündeki bulgular, menopoz sürecini kimi kadınlar için kabusa dönüştürüyor.

MENOPOZA İLAÇSIZ MÜDAHALE
Mutlu menopoz dönemi için önerilen ilaçsız yöntemlerden hipnozla ilgili bilim dünyasından kadınları sevindirecek güzel bir haber ulaştı.

Hipnozun, ateş basması ve psikolojik rahatsızlıklar başta olmak üzere menopoza bağlı belirtileri azalttığı hatta bazı kadınlarda tamamen ortadan kaldırdığı bilimsel olarak ispatlandı.

Ateş basması ataklarından bunalan kadınların içine su serpecek haber, ABD’nin Teksas Eyaleti’ndeki Baylor Üniversitesi’nden geldi. Üniversite’nin Zihin - Beden Tıp Araştırma Labaratuarı’nda yapılan klinik çalışmasında, hipnozun, menopoza bağlı ateş basması ile diğer kaygı ve depresif durumları azalttığı, hatta bazı kadınlarda ortadan kaldırdığı belirlendi.

HİPNOTİK TERAPİ, ATEŞ HİSSİNİ YÜZDE 80 AZALTTI
Hipnoz ve Bilinçaltı Değişim Uzmanı Mehmet Başkak, kadınları yakından ilgilendiren bilimsel araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi tarafından finanse edilen araştırma, 5 haftanın üzerinde bir periyotta, 187 kadın üzerinde, hem fiziksel semptomların hem de ateşli rahatsızlıkların bireysel olarak raporlanmasıyla gerçekleştirildi. Hipnotik transla oluşturulan gevşeme ve sakinleşme zemininde hipnoterapi uygulanan kadınlarda, araştırmanın dördüncü evresinde, ateş basması yüzde 70 oranında azaldı. Üç aylık bir takipten sonra bu oran yüzde 80’e ulaştı. Bazı kadınlarda ateş basmasının neredeyse tamamen ortadan kalktığı not edildi. Kadınlardaki diğer kaygı ve depresif durumlarda da azalma kaydedildi. Stresi azalan kadınların hayat kalitesinde gözle görülür bir artış gözlendi.”

Bir araştırmanın klinik anlamda önemli kabul edilebilmesi için elde edilen sonuçların yüzde 50 ve üzerinde olması gerektiğini belirten Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, menopoza karşı hipnoz çalışmasında yüzde 80’lik bir oranın büyük bir başarı olduğuna vurguluyor. Hipnoz Uzmanı Başkak, bu bilimsel sonuçların ülkemiz için de yol gösterici olması gerektiğini söylüyor.

HORMON TEDAVİSİ Mİ HİPNOZ MU?
Peki kadınlar hangi yöntemi tercih edecek?
Baylor Üniversitesi verilerine göre, hormon tedavileri, ateş basmasında yüzde 90’dan yüzde 100’e kadar düşüş sağlıyor. Fakat bu yöntem kalp rahatsızlıkları ve göğüs kanseri riskiyle ilintilendirildiği için birçok kadın tereddütle yaklaşıyor. Antidepresanlar ise ortaya çıkan rahatsızlıklarda yüzde 45’ten yüzde 60’a kadar düşüş sağlıyor. Ancak hormon ve ilaçla müdahale yöntemlerinde sekste performans düşüklüğü gibi yan etkiler ortaya çıkıyor.

Son araştırma, hipnoz yönteminin yan etkisinin olmadığını ya da yok denecek kadar hafif ve hemen geçici olabileceğini de ortaya çıkardı. Hipnoz Uzmanı Başkak, hipnoz yönteminin sekste performans düşüklüğü gibi bir yan etkiye sahip olmadığını, tam tersine cinsel istek ve arzuların daha da arttırılabileceğini belirtiyor.
Hipnozla yapılacak desteğin birçok konuda olduğu gibi menopoz dönemi sıkıntılarında da oldukça iyi sonuç verdiğinin bu ciddi araştırmanın bilimsel verileriyle bir kez daha doğrulandığını belirten Hipnoz Uzmanı Başkak, ilaçlı yöntemlerin yan etkisinden korkan, menopozdan muzdarip kadınlara hipnozu güvenli ve etkili bir seçenek olarak öneriyor.

Baylor Üniversitesi Zihin - Beden Tip Araştırma Laboratuarı Direktörü Psikoloji Profesörü Gary Elkins’in “Menapoza müdahale için yapılmış olan en büyük çalışmalardan biridir” dediği bu araştırma sonrasında, Amerikalı uzmanlar da erken menopoz döneminde kadınların üçte ikisinden fazlasında görülen ateş basmasına karşı artık bilimsel geçerliliği kanıtlanan hipnoz yöntemini de öneriyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !