En popüler kış bakımları

Kış ayları cilt bakımı yaptırmak için ideal bir dönem. Cildi tazeleyip yenilemek, gençleşmek, güzel görünmek ve akne, leke, iz, kırışıklık gibi sorunlardan kurtulmak için güneşin etkisinin az olduğu kış mevsimi tercih ediliyor.

Özellikle problemli bir cilt söz konusu ise gerekli tedavi ve bakımın uygulanması için güneşin etkisinin az olduğu kış mevsimi tercih ediliyor. Bu tür uygulamaların sonrasında cildi çok iyi korumak gerektiğinden etkili sonuçlar alabilmek adına uzmanlar, sonbahardan ilkbahara uzanan zaman dilimini kullanmayı tavsiye ediyorlar. 

Cildi tazeleyip yenilemek, gençleşmek, güzel görünmek ve tabi ki bizi rahatsız eden akne, leke, iz, kırışıklık gibi sorunlardan kurtulmanın çeşitli yöntemleri bulunuyor. Cilt hücrelerinin gençleşmesini sağlayan “Kimyasal Peeling” ve cilt problemlerinin giderilmesinde etkili bir yöntem olan “Jet Peel” uygulamalarının tam zamanı. İnce çizgiler ve kırışıklıklarda pratik ve hızlı sonuç alınan “Micro Needle Roller” tekniği de cilt yenilemede başvurulan başarılı bir yöntem. 

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla Alp, kışın uygulanabilecek bakımları detaylı olarak anlattı.

İnce çizgilerden kurtulmanın en kolay yolu
Kırışıklıklar ve izler, pek çok iç ve dış faktörün etkisiyle derinin normal kolajen yapısının bozulmasıyla ortaya çıkıyor. Yaş, yorgunluk, stres, hastalıklar, yaralanmalar hatta gülmek gibi yüzün doğal hareketleri bile zaman içinde kolajen dokusunun etkilenmesine neden oluyor. En çok da dudak kenarı, yanak, çene, burun, kaş araları, alın, burundan ağız kenarına doğru inen bölgede ve göz çevresinde ince çizgiler, kırışıklıklar oluşuyor. Zamanla rahatsız edici boyutlara gelebilen ince çizgilere, kırışıklıklara ve izlere, cerrahi operasyon olmadan da çeşitli yöntemlerle müdahale etmek mümkün… Özellikle kısıtlı zamanı olanlar için ideal uygulamalardan biri; pratik, hızlı ve etkili sonuç alınabilen “Micro Needle Roller” tekniği.

Micro Needle Roller, çizgileri hafifleterek, cildi gençleştiriyor. Dr. Alp, tekniğin genç yaş grubuna da rahatlıkla uygulanabildiğini ve akne izlerinin tedavisinde de kullanılabildiğini belirtiyor. Cerrahi müdahale olmadan gençleştiren “Micro Needle Roller”, ince çizgilerin, kırışıklıkların, akne ve diğer sakarların azalmasını, derinin gerilmesini, selülit, doğum izleri ve derin çatlakların azalmasını, cilt lekelerinin giderilmesini, zamanla matlaşan cildi canlandırarak sağlıklı görünmesini sağlıyor. 

Dr. Atilla Alp; son derece etkili sonuçlar alınan tekniğin uygulamasını şöyle açıklıyor: “Üzerinde mikro ebatlarda saç telinden daha ince çelik cerrahi iğneler olan “Micro Needle Roller”, sorunlu bölgeye uygulandığında ciltte mikro kanallar açarak, vücudun kendini yenileme sürecini başlatır. İğnelerin açtığı, kanamaya neden olmayan bu minik kanalları beden yara olarak algılar ve kendi kendine tedavi süreci başlar. Vücut bu bölgeye kolajen, büyüme faktörleri ve diğer yapıtaşı maddelerini yollar. Böylece milyarlar harcamaya gerek kalmadan cilde kendini onarma fırsatı verir.”

Cilt problemlerinde kolay ve yeni bir yöntem
Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için uygulanabilecek en kolay ve en yeni cilt bakım yöntemlerinden biri de Jet Peel. Cilt kuruluğunun giderilmesinde, aktif akne ve sivilce sorunlarında, akne sonrasında kalan izlerde, cerrahi uygulamalar sonrasında oluşan yara izlerinin hafifletilmesinde, kırışıklıkların azaltılmasında, sedef hastalıklarında, güneş lekelerinin yok edilmesinde, saç ekimi sonrası medikal cilt temizliğinde ve anti aging amaçlı olarak cilt gençleştirmede kullanılıyor.

Jet Peel, hızlı ve ağırsız bir şekilde uygulanan doğal bir yöntem. Klasik cilt bakımlarının aksine Jet Peel tekniğinde cilde temas etmeden özel başlıkları sayesinde gerekli doğal elementleri (su, oksijen, mineraller, solüsyonlar, vitaminler) dermis tabakasına kadar ulaştırır. İlk uygulamadan itibaren ciltte gözlemlenebilen bir yumuşaklık, nemlilik ve parlaklık sağlar. Özel tasarlanan başlık sayesinde basınçlı hava ve serum fizyolojiği birleştirip cilt yüzeyinde injet teknolojisi ile mekanik peeling yaparak cilt bakımını ve yenilenmesini sağlayan ilaç, vitamin ve destekleyici maddelerin cilt yüzeyinden alt katmanlarına geçişini hızlandıran bu yöntem son yılların en doğal ve etkili teknolojisi. Gözenekleri açarak yıllarca birikmiş parçaları ve ölü derinin nazikçe uzaklaştırılabilmesine imkan veriyor. 

Jet Peel, başta yüz, boyun ve dekolte olmak üzere eller, ayaklar, sırt, göğüs, dirsek gibi ihtiyaç gösteren tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Jet Peel kürleri, ihtiyaca göre 4-6-8 seanstan oluşabiliyor. Uygulama sonrası cilt pembe ya da hafif kırmızı bir renk alabiliyor. Uygulamadan 15-30 dakika sora cilt asıl rengine dönüyor. Uygulama sonrası kişi, uygun faktörlü güneş koruyucusu kullanarak hiçbir rahatsızlık hissetmeden günlük hayatına dönebiliyor. 

Yaşlanmayı durdurmanın etkili yolu
Cilt yenilemede en etkili yöntemlerden biri olan kimyasal peeling'te; derinin hasar görmüş üst tabakası soyularak cilt hücrelerinin gençleşmesi sağlanıyor. Hassas ve derin peeling uygulaması yapılabiliyor. Hassas peeling uygulaması; gözle görülür bir cilt soyulması eşliğinde ciltte mükemmel gelişmeler sağlayan eşsiz bir metot. Bu uygulama; cilt esnekliğinde, cilt tonunda ve gerginliğinde sağlanan gelişmelerin yanı sıra kırışıklıkların azaltılmasında da etkili. Derin peeling ise hassas peelinge göre daha fazla cilt katmanlarını soyabilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple özellikle akne izleri, doğum çatlakları, derin kırışıklıklar ve cilt çukurları gibi zor problemlerde oldukça etkili. 

Kendi haline bırakıldığında 15-28 günde kendini değiştiren derinin üst tabakasında bu işlem peeling sayesinde kısalırken, derinin alt tabakalarındaki kolajen ve elastinin uyarılması sonucu deri gerginleşir canlanır ve daha genç görünür. Kimyasal peeling: Yaşlılık, doğum kontrol hapına bağlı, güneş, gebelik gibi nedenlerle oluşan lekeler; ince ve orta derinlikteki kırışıklıklar; aktif akne tedavisi; geniş gözeneklerin düzeltilmesi; genel cilt canlanması, cildin daha iyi hissedilmesi için uygulanabiliyor.

Uzmanlar; cildin durumuna ve tedavi amacına göre; bir hafta ya da 15 gün aralarla yaklaşık 3-6 ay aralığında uygulanan tedavinin uzun soluklu düşünülmesi gerektiğini söylüyor. Uygulama yapılan kişi ev ürünlerini düzgün kullanmalı, güneşten kaçınmalı. Hastada herpes simpleks yani uçuk varsa, uygulama yapılacak bölgeye kısa süre önce lazer uygulanmış ise, açık yara varsa, hastanın cildi aşırı iz bırakmaya uygunsa, hasta A vitamini kullanıyorsa ve güneşin çok parlak olduğu dönemlerde kimyasal peeling uygulaması yapılmıyor. Tedavi aralarında hastanın yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanması, cildini temiz ve nemli tutması gerekiyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !