Zeytinyağı yaşlanmayı geciktiriyor

Zeytinyağının düzenli olarak kullanılması durumunda, kan yağ oranında yüzde 10-15′e varan düşme sağladığı bildirildi. 

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarkan Tekten, yaptığı açıklamada, zeytinyağının insan sağlığı üzerindeki olumlu faydalarının, bilimsel tetkiklerin yanı sıra uygulamalarda net olarak görüldüğünü söyledi.

Düzenli olarak 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı tüketen insanların kolesterol düzeylerinde son derece olumlu sonuçlar elde edildiğini ifade eden, Tekten şöyle konuştu:

“Zeytinyağı tekli doymamış bir yağ. Tereyağı gibi katı değil. Biz besinlerle birlikte bir diyet listesinde ortalama yağların yüzde 20′sini oluşturacak seviyede zeytinyağı tüketimini hastalarımıza öneriyoruz. Kolesterolü ve tansiyonu yüksek kişiler için zeytinyağı önemli bir ürün.”

Yaşam biçimi değişmeli

Zeytinyağının kandaki kolesterolü düzenlediği için kalp ve damar hastalarına ilaç olarak tavsiye edildiğini de anlatan Tekten, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hastanın alacağı diyetteki toplam total kolesterol düzeyi yüzde 30 ise yani bütün gün boyunca ayarladığı diyetin yüzde 50′si karbonhidrat, yüzde 30′u yağ, yüzde 10-15′i protein ise kolesterolü ve tansiyonu yüksek kişilerde yüzde 30′un altında diyet öneriyoruz. Ve bu diyetin yüzde 20 oranında zeytinyağından oluşmasını istiyoruz. İnsanın yaşam biçimini değiştirmesi zor. Bildiğimiz bir şey var. Diyetle maksimum yüzde 10 civarında kandaki yağlarda, kolesterolde düşme sağlayabiliyorsunuz. İlaç kullanan hastalarda bu düşme oranı yüzde 50′ye ulaşabiliyor. Yalnız zeytinyağı düzenli olarak kullanıldığı zaman iyi bir yaşam biçimi değişikliği yapıldığında yüzde 10-15′e varan kan yağlarında düşme sağlayabiliyor. Ürün bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe de sahip. Ayrıca, bol miktarda zeytinyağı ve sebze yiyen insanlarda, eklem romatizması geçirme riski de azalmaktadır.”

Ege Bölgesinde zeytinyağının öneminin ve sağlığa olan faydalarını diğer bölgelere oranla çok daha iyi anlaşıldığının altını çizen Tekten, hastaların zeytinyağından tam olarak verim alınabilmesi için spor ve egzersizle desteklemesinin önemli olduğunu söyledi.

Zeytinyağı yaşlanmayı geciktiriyor

Zeytin ve zeytinyağının, kemik gelişimine katkı sağladığı gibi yaşlanmayı da önleyici etki yaptığına dikkat çeken Doç. Dr. Tekten, içerdiği vitaminlerin hücre yenileyici özelliklere sahip oldukları için, yaşlılık tedavisinde de kullanıldığını, cildi besleyip koruduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Tekten, zeytin ve zeytinyağının mide asidini azaltarak, mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı koruduğunu da bildirdi.

Kaynak: e- guzellik. net

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !