Kadınlar bir erkeği nasıl seçiyor?

Kadinlar bir erkeği nasil seçiyor?
Yapılan araştırmalar, bayanların eş seçimi kriterlerinin değiştiğini gösteriyor.

Kadınlar eş seçerken bunlara dikkat ediyor !


Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırma, bir ülkedeki sağlık sisteminin durumunun, o ülkedeki kadınların 'çekici erkek' algısı üzerinde etkili olduğunu gösterdi.

İskoçya'nın Aberdeen Üniversitesinden Lisa DeBruine başkanlığında yürütülen araştırma, insanların sağlık sorunlarıyla boğuştukları ülkelerdeki kadınların tercihlerini, güçlü çeneli, daha kalın kaşlı olarak tanımlanan sert hatlı erkeklerden yana kullanmalarına karşın, sağlık sorunlarının az olduğu ülkelerdeki kadınların yumuşak hatlı erkekleri tercih ettiğini gösterdi.

Uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütünün ölüm oranları baz alınarak, beyaz ırktan, heteroseksüel kadınlar üzerinde yapılan araştırmanın, güzellikte kültürün belirleyici olduğu yönündeki inanışı yıktığına dikkati çekti.

Araştırmayı yöneten Debruine, İngiliz Guardian gazetesinin internet sitesinde araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

'Kadınlar, kendilerine eş seçerken iki farklı şeyi göz önünde bulunduruyor. Bir tarafta kendilerine çok sağlıklı çocuk verecek, gerçekten çekici, yüksek genetik niteliklere sahip eş; diğer tarafta yatırım yapabilecekleri, yani çocuklarına iyi bir baba olacak eş. Gerçekten çekici olan erkekler, genelde kendileri için hangi strateji uygunsa onu seçebiliyor. Bu erkekler, çoğunlukla kısa dönemli ilişkileri tercih ediyor. Yumuşak hatlı erkekler ise daha iyi bir aile babası olma eğilimde.'

'Proceedings of the Royal Society Bulletin' dergisinde yayımlanan araştırmada, 30 ülkeden 4 bin 794 beyaz ırktan heteroseksüel kadın deneğe, 20 çift erkek fotoğrafı gösterilerek kendilerinden hangi tipteki erkeği daha çekici bulduklarını söylemeleri istendi.

Araştırmada kadın deneklerin, dijital olarak yüzde 50 oranında daha sert hatlı ve yüzde 50 oranında daha yumuşak hatlı hale getirilen erkek fotoğraflarına verdikleri cevapları, deneklerin geldikleri ülkenin sağlık endeksiyle kıyaslayan DeBruine, sağlık sorunlarıyla boğuşan ülkelerden gelen kadınların hatları sert hale getirilmiş erkekleri tercih ettiğini belirledi.

Araştırmada sağlık sorunlarının en yüksek olduğu ülke olan Meksika'dan gelen deneklerin, kendilerine gösterilen fotoğraflar arasından yüzde 54 oranında hatları sertleştirilmiş erkekleri; dünyada sağlık sorunlarının en az olduğu İsveç'ten gelen kadınlarınsa yüzde 32 oranında sert hatlı erkekleri tercih ettiğini belirten DeBruine, araştırmanın yapıldığı Birleşik Krallık'ta ise kadınların yüzde 43 oranında sert hatlı erkekleri seçtiğini kaydetti.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !