Migren atakları geçiriyorsunuz ama aslında..

Migren atakları geçiriyorsunuz ama aslında..
Migren atakları geçiriyorsunuz ama aslında probleminiz omurgadan kaynaklanabiliyor olabilir.

Boyun ve dayanılmaz baş ağrıları çekiyorsunuz, hatta baş dönmesi artık günlük hayatınızın bir parçası haline gelmiş durumda. Peki gerçekten sorun nereden kaynaklanıyor?

Problemin temelinde servikal omurga sendromu olabilir.  Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Üst servikal omurga sendromu nedir?

Atlas veya C1 olarak adlandırılan boyundaki ilk kemik, baş ile boynun kesişme noktasında yer alır. Şekil olarak yüzüğe benzeyen bu yapı, omuriliğin ilk geçitlerinden biridir. Diğer bir kemik ise Axis veya C2 olarak adlandırılan yapıdır ve boyundaki ikinci kemiktir. Axis hemen Atlas’ın altında yer alır. Bu iki yapı üst servikal omurga olarak bilinir. 

Ağrılarınızı hafife almayın ve derhal bir doktora danışın

Beyin sapı vücut için çok önemli bir yapıdır çünkü vücudun tüm hayati işlevini kontrol eder, koordineli olarak çalışmasını sağlar. Atlas ve Axis’in merkezi sinir sistemi içinde yer alan beyin sapına oldukça yakın bir yerde konumlanır. Dolayısıyla Atlas ve Axis’de meydana gelen küçük sorunlar çok büyük problemlere yol açabilir. Üstelik bu bölgede yaşanan yaralanmalar, bölgenin sıra dışı anatomik ve klinik özellikleri nedeniyle tanı ve yaklaşımda güçlükler oluşturabilir.

Hayatınızı bu belirtiler ile mi geçiriyorsunuz?

 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Kulakta çınlama,
 • Skolyoz,
 • Boyunda ağrı,
 • Yüz bölgesinde ağrı,
 • Uyku bozuklukları,
 • Çene eklemi problemleri,
 • Yüksek tansiyon,
 • Kronik depresyon.

Travmaya bağlı olarak tehlike seviyesi de farklılık gösterebilir

Üst servikal omurgada yaşanan travmalar oluş biçimine göre farklılık arz eder, tehlikesi de duruma göre değişiklik gösterir. Eğer yaralanma, yanlış kullanım ve kazalar sonucunda atlas ve axiste hasar varsa, yukarıda belirtilen şikayetler meydana gelir. Ancak kaza ve travma sonucunda yüzük formundaki iki kemikte kırıklar meydana gelmişse hayati tehlike söz konusudur. Hemen müdahale edilmelidir.

Tedavide izlenecek yol hastanın geçmişine göre farklılık gösterebilir

Üst servikal bölge yaralanmaları, radyografik tetkiklerden biri olan ağız açık odontoid grafisi ile görüntülenebilir. Ancak bu tetkik tam olarak sendromun kesin tanısı için yeterli gelmeyebilir. Şöyle ki; oksipital kondil kırıkları, kafa travmaları ile sık görülen kranyal sinir yaralanmaları, grafilerle tanımlanması zor olan durumlardır, ek tetkikler gerekir. Sendromun tedavisinde multisidipliner bir yol izlenir ve hasarın oluştuğu yere göre farklı tedavi yaklaşımları uygulanır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !