Cildi sivilcelerden ve yaşlanmaktan koruyor

Cilt lekeleri, komedonlar yani yağ bezeleri, akneler, cilt üzerindeki ölü deri tabakasına bağlı donuk ve mat görünüm en sık rastlanan cilt problemleri arasında yer alıyor. 

Ancak A, C, E vitaminleri, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi maddeleri içeren ürünlerle bu etkileri azaltabilmek mümkün olabiliyor. Özellikle A vitamini içeren retinoidli kremler cildi lekelere ve yaşlanmaya karşı koruyor, cilde sağlıklı bir görünüm kazandırıyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayça Alan Atalay, cildin kendini onarmasını ve yenilemesini sağlayan retinoidler hakkına bilgi verdi.

A vitamini türevlerinin; hücre yenilenmesi, deri hastalıklarının tedavisi, görme fonksiyonları ve kanser oluşumunun önlenmesinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. A vitamini koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı, turuncu, sarı sebze ve meyveler, karaciğer, sardalya gibi balıklar ve balık yağında bulunmaktadır. A vitamini içeren besinler günlük beslenme rutinine mutlaka eklenmelidir.

Hücreleri onarıyor ve yeniliyor

Retinoik asit veya retinoidler cildin en üst tabakasında bulunan hücrelerin 21-25 gün süren oluşum, olgunlaşma ve atılım döngüsü üzerinde etkili A vitamini türevleridir. Retinoidler:


  • Cilt hücrelerinin (keratinositlerin) yenilenmesini ve onarımını hızlandırıp, cilt üzerindeki ölü deri tabakasının atılmasına yardımcı olur.
  • Açık ya da kapalı komedonların oluşmasını engelleyerek akne üzerinde de tedavi edici etkisi vardır.
  • Cilt yüzeyini yenilenmesi sayesinde epidermis olarak adlandırılan üst deri tabakasında lokalize lekelerin azalmasına yardımcı olur.
  • İnce yaşlanma çizgilerinin oluşmasını engelleyerek yaşlanma karşıtı etki gösterir.
  • Düzenli kullanıldıklarında kolajen yapımına destek vererek cildi daha esnek ve dayanıklı hale getirmektedir.


Cilt kanseri ve foto yaşlanmaya karşı koruyor

Retinoidlerin ayrıca C vitamini ve E vitamininde olduğu gibi antioksidan etkileri vardır. UV ışınlarına bağlı gelişen cilt kanseri ve öncü lezyonlarının gelişimini ve ilerlemesini önlemektedir. Yine retinoidlerin güneş ışınlarının neden olduğu foto yaşlanmanın önlenmesinde ve tedavisinde etkili olduğunu bildiren pek çok çalışma bulunmaktadır. A vitaminini doğal olarak içeren avokado, kayısı çekirdeği, badem ve shea yağı içeren ürünler anti-aging ekileri dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir.

Retinoid içeren ürün kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışılmalı ve cilt yapısının uygunluğu öğrenilmelidir. Retinoik asit türevleriyle tedavileri güneşin etkisini yitirdiği sonbahar ve kış dönemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Bilinçsiz kullanımı ciltte kızarıklık ve soyulmaya yol açabiliyor

Retinoidler birçok fayda sağlamalarına rağmen, doktor kontrolünde ve uygun şekilde kullanılmadıkları durumlarda ciltte aşırı kuruluk, kızarıklık, soyulma gibi yan etkiler meydana getirebilir. Bu nedenle kullanımları sırasında dermatoloji uzmanının tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır. İnce, kuru deri yapısına sahip kişiler retinodleri düşük konsantrasyonda, günaşırı çok ince tabaka halinde uygulamalıdır. Retinoid içeren kremler gece kullanımına uygundur.Cilt alıştıkça konsantrasyon artırılabilmekte, kullanım sıklığı her gece olacak şekilde düzenlenebilmektedir.

Retinoidler, güneş duyarlılığına yol açmaları nedeniyle beraberinde mutlaka güneş koruyucu ile kullanılmalıdır. Retinoid içeren ve reçete ile satılan kremleri kullanan hastaların gündüzleri 3-4 saatlik aralarla mutlaka güneş koruyucu sürmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde özellikle lekeye yatkın ciltlerde melazma, postinflamatuar hiperpigmentasyon adı verilen lekelenme problemleriyle karşılaşılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde bebeği olumsuz etkileyebileceği için retinoidli kremler kullanılmamalıdır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !