Çocuklarda aşırı mobil cihaz kullanımı nasıl önlenir?

ABD’de yapılan araştırmalara göre beyin dokusu, göz ve omurga sorunlarına yol açıyor

Çağımızın gerekliliklerinden biri haline gelen mobil cihaz ve tabletler özellikle kentleşmiş alanlarda artık hemen her çocuğun rahatça erişebileceği bir noktada yer alıyor. Günümüzde pek çok çocuk okul dışında vakitlerinin çoğunu mobil cihaz kullanımıyla geçirebiliyor. Ancak çocuklarda aşırı noktalara ulaşan mobil cihaz kullanımı önemli sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

“En fazla yarım saat”

Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişim Programı Başkanı Uzman Klinik Psikolog Dila Özçelik, çocuklarda aşırı mobil cihaz kullanımı ve oluşabilecek sonuçlara karşı ailelere önemli uyarılarda bulundu. Çocuklarda her yaş grubu için farklılaşması gereken günlük kullanım sınırlamasının, 6-8 yaş arası henüz ilköğretim çağındaki bir çocuk için en fazla yarım saat olacak şekilde planlanması gerektiğini söyleyen Dila Özçelik, aşırı kullanımın sağlığı bir çok açıdan tehdit ettiğini vurguladı.

“Araştırmalar beyin dokusunu etkilediğini gösteriyor”

Amerikan Pediatri Akademisi’nin elde ettiği verilere göre cihazların yaydığı elektromanyetik dalgaların bireylerin beyin yapısının gelişmekte olduğu 20 yaşına kadarki dönemde beyin dokularını negatif etkilediğini gösterdiğini kaydeden Dila Özçelik, “Çocukluk çağında henüz tam formunu kazanmamış bir omurganın sürekli olarak mobil cihaz kullanımı sebebiyle eğik biçimde durması, Amerikan Cedars- Sınai Tıp Merkezi tarafından sunulan bir raporda çocukların duruş ve omurilik bozukluklarının oluşmasında etkin sebep olarak gösterilmiştir. Öte yandan Utah Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışma, cihazların yaydığı mikrodalgaların, çocukların gözlerine yetişkinlere oranla daha fazla zarar verdiğini ortaya koymuş durumda” açıklamasını yaptı.

Ebeveynler nasıl davranmalı?

Aşırı mobil cihaz kullanımının önlenmesinde ebeveynlerin çocuklarının kendi davranışlarını model aldıklarını unutmamaları gerektiği uyarısı yapan Dila Özçelik, “Bu sebeple altı çizilmesi gereken ilk husus ebeveynler eğer çocuklarının cihaz kullanımını sınırlamak istiyorlarsa, kendilerinin de kullanımlarını sınırlamalıdırlar” diye konuştu.

Anne babaların mobil cihaz kullanımına alternatif olarak çocuğa ilgilenebileceği başka alanlar açabilmelerinin de önemli olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Dila Özçelik, şunları söyledi: “Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu aktivitelerin çocuklar tarafından seçiliyor olması. Önemli olan bir diğer durum ise, ebeveynlerin çocuklarıyla zaman geçirirken mümkün olduğu kadar telefon, televizyon, bilgisayar gibi cihazların kapalı olması. Böylece çocuk, bu gibi cihazların sosyal ilişkilerde şart olmadığını ve direk iletişimin insan ilişkilerinde temel olduğunu anlayacaktır.

Ebeveynler cihazları yok saymamalı, çocuğun kullandığı uygulamaları, girdiği siteleri ya da cihazlarla yaptıklarını kendileriyle paylaşmaları noktasında da olumlu yaklaşmak gerekmektedir.”

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !