Gribin ilacı antibiyotik değil, istirahat

Kış mevsiminin en sert günlerinin şu dönemde Türkiye'de grip salgını yaşanıyor. 

Özellikle H3N2 virüsünün yol açtığı grip nedeniyle son 10 günde boğaz ağrısı, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, vücut ağrıları gibi şikayetlerle başvuruların arttığına dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, "Antibiyotik gribe fayda etmez." diyerek uygulanabilecek doğal yöntemleri ve salgından kaçınmak için alınabilecek pratik önlemleri sıraladı.

Gribin nezleye göre daha ağır seyrettiğini ve muhakkak bir hafta istirahat gerektirdiğini kaydeden Dr. Sinan Akkurt, "Gribin bulaşıcılığı, ilk şikayetler başladıktan yedi gün sonra ortadan kalkar." dedi. Dr. Akkurt, okul ve iş yerlerinin bu konuda anlayışlı olmasının hem kişinin iyileşmesi, hem de hastalığın bulaşarak yayılmasını önleme adına çok önemli olduğunun altını çizdi.

Antibiyotik kullanımının gribe bir faydası olmayacağını vurgulayan Dr. Sinan Akkurt, "Bir hafta dinlenin. Evinizi günde iki - üç kez havalandırın. Tavuk suyu çorba, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, nane-limon çayları ile vücudunuzu destekleyin. Tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapın. Okaliptus yapraklarını kaynatarak buharını soluyun. Yastığınızı biraz yükselterek nefes alışınızı rahatlatın.

Günde bir tatlı kaşığı zerdeçal tüketin. Toz zencefil, zerdeçal ile balı karıştırarak elde ettiğiniz macunu da alabilirsiniz." dedi. Günümüzün tarım koşullarında meyve - sebzelerin vitamin, mineral oranlarının düşüklüğü nedeniyle yaz kış günde 500 mg C vitamini kullanarak bağışıklık sistemini desteklemenin önemine vurgu yapan Dr. Sinan Akkurt, henüz gribe yakalanmayanların korunması için önerilerini şöyle sıraladı:

*Grip hastaları hem iyileşmek, hem de başkalarına bulaştırmamak için muhakkak evinde bir hafta istirahat etmeli. Evde ya da mecburen işe, okula gidiliyorsa bu gibi toplu ortamlarda damla yoluyla hastalığın başkalarına bulaşmasının önlenmesi ve havadaki mikropların elemine edilmesi için bir bardak sıcak suya bir avuç lavanta çiçeği atıp odalara yerleştirilebilir.

*Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Yiyeceklerinizi sirkeli suyla yıkayın. Masalar, kapı kolları, lavabolar, ortak kullanılan telefon gibi yerlerin de sirke, dezenfektan ya da deterjanla temizlenmesine özen gösterin.

*Hastaların kullandığı bardak, çatal, havlu, yastık gibi eşyaları kullanmayın.
*Bulunduğunuz mekanı hava soğuk demeden günde en az iki - üç kere havalandırın.
*Düzenli olarak her gün 500 mg C vitamini ve kilonuza göre kilogram başına 40 cc su için.
*Doktora danışmadan ilaç kullanmayın.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !