Bitki ve meyve çayı içmenin 10 önemli nedeni

Bitki ve meyve çayları, kış döneminin ardından bahar aylarında da sağlıklı yaşamın önemli desteklerinden biri olarak ilgi görmeye devam ediyor. 

Bitki çayları pazarının önemli temsilcilerini aynı çatı altında toplayan MÜMSAD tarafından yapılan açıklamada, yaşam kalitesini artırmak için poşet bitki meyve çayları tüketmenin 10 önemli nedeni açıklandı.

Son yıllarda yaygınlaşan bitki ve meyve çayları her mevsimde tüketilen bir lezzet alternatifi haline geldi. Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği'nden yapılan (MÜMSAD) açıklamaya göre tüketiciler kış aylarının ardından mevsim geçişinin yaşandığı bahar dönemlerinde de bitki ve meyve çaylarına ilgi göstermeye devam ediyor. MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, şunları söyledi: "Son dönemde önemini giderek artan bitki, meyve çayları ve yeşil çaylar kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan, içerdiği etken maddeler ve uçucu yağlar sayesinde sağlığa yararlı ve doğal ürünlerdir. Özellikle meyve çayları sezona bağlı kalmadan keyif ve farklı bir lezzet arayanlar tarafından tüketiliyor. MÜMSAD olarak tüketicileri açıkta satılan bitki ve meyve çaylarına karşı uyarıyoruz.

Kontrollü bir üretim standardı olmayan açıkta satılan ürünlerden uzak durmalarını, güvenilir firmaların hijyeni ve doğallığı bir arada sunan, üretimin her aşamasında analiz edilen poşetli bitki çaylarını tüketmelerini tavsiye ediyoruz."

MÜMSAD'ın açıklamasında poşetli bitki ve meyve çaylarını içmenin önemli nedenleri şöyle sıralanıyor:

1. Dünya çapında sağlıklı yaşam trendinin artması ve beraberinde gelişen önleyici tıp kavramı ile birlikte, poşetli bitki ve meyve çayları günümüzde insanların yaşam kalitesine katkı sağlayan bir sağlık yatırımı haline geldi.

2. Bitki ve meyve çayları yaşam kalitesine katkılarının ve faydalarının yanı sıra keyifli lezzetler denemek için de tercih ediliyor.

3. Poşetli bitki ve meyve çayları hem sağlıklı hem de pratik olmaları nedeniyle tercih ediliyor. Bu ürünler, güvenli poşetlerinden çıkarılıp bir kupa kaynamış suda demlenerek, evde ya da iş yerinde kolaylıkla hazırlanarak içilebiliyor.

4. Sağlıklı yaşama yardımcı olan bitki ve meyve çayları arasında yer alan yeşil çay, yüksek antioksidan desteği nedeniyle tüketilebilir.

5. Havaların ısınmasıyla kendini yenilemek isteyenler zayıflama diyetleri ve egzersiz programlarıyla birlikte form çaylarına da başvuruyor. Bitki çayları ailesinden form çayları kilosuna dikkat eden kadınların tercihleri arasında yer alıyor.

6. Bitki ve meyve çayları rahat bir uyku uyumak isteyenler için de bir seçenek olabilir. Yatmadan önce tüketilecek bitki ve meyve çayları uykuya dalmada yardımcı olabilir.

7. Bahar aylarının en çok tercih edilen çaylarından papatya çayı, mide ve sindirim sistemi için yardımcı olabilir.

8. Dünyada bir trend olan bitki ve meyve çayı tüketimi hızla artıyor. Almanya'da poşetli bitki ve meyve çayları genel çay pazarının %75'ini oluşturuyor.

9. Bitki ve meyve çaylarında üretim standartları büyük önem taşıyor. Geleneksel lezzetten ödün vermeden Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olarak, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerden geçen poşetli bitki ve meyve çayları lezzeti ve güveni bir arada sunuyor.

10. Mevsim geçişinin yaşandığı dönemlerde ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, zencefil ve adaçayı gibi geleneksel bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !