Çocuklar aileleri tarafından takip edilmiyor

Uzmanlar, ebeveynleri çocuklarının internetteki faaliyetleri konusunda uyarırken online araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan araştırma, konuya ilişkin olarak Türkiye'deki bilinç düzeyinin de durumunu gözler önüne serdi.

Son günlerde uzmanların, ebeveynleri çocuklarının sosyal medya kullanım alışkanlıkları konusunda uyarıları artarken online araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan araştırma Türkiye'deki bilinç düzeyini ortaya koydu.

Hitay Holding firmalarından Türkiye'nin ilk ve en büyük izinli veritabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight tarafından Nisan ayı içerisinde "Teknoloji ve Çocuk Araştırması" gerçekleştirildi. 6-16 yaş arası çocuğu olan 1.576 anne ve babayı kapsayan araştırmada ebeveynlere çocuklarının teknoloji kullanımı ve güvenlikleri ile ilgili sorular yöneltildi.

Çocukların çoğunun tableti varken ebeveynler çocuklarının internetteki faaliyetlerini takip etmiyor
Ankete katılan ebeveynlerin çocuklarının yüzde 79'u tablet, yüzde 50'si dizüstü bilgisayar, yüzde 49'u telefon, yüzde 37'si masaüstü bilgisayar, yüzde 21'i oyun konsolu sahibi iken hiçbir teknolojik cihazı olmayan çocukların oranı ise yüzde 4.

Çocuklarının internetteki faaliyetlerini "gizli yazılımlar" ile takip altında tutarak, kontrollerini sağlayan ebeveynlerin oranı yüzde 39'da kalırken bu yönde bir kontrol yapmadıklarını ifade edenlerin oranı ise yüzde 61 oldu.

Araştırmada çocuklarının internetteki faaliyetlerini takip etmeyenlerin, söz konusu telefon olunca daha dikkatli davrandıkları görüldü. "Çocuğunuzun akıllı telefonundaki içerikleri takip ediyor musunuz?" sorusuna "Evet" diyenlerin oranı yüzde 63 olurken "Hayır" diyenlerin oranı yüzde 37 oldu.

Çocukların en çok kullandığı sosyal medya sitesi Facebook
Ebeveynlerin yüzde 58'i çocuklarının sosyal medya hesabı olduğunu belirtirken, yüzde 42'si çocuklarının hesabı olmadığını ifade etti. "Çocuğunuz hangi sosyal medya hesaplarını kullanmaktadır?" sorusuna verilen yanıtlara göre ortaya çıkan sıralama şu şekilde oldu: Facebook yüzde 96, Twitter yüzde 24, Instagram yüzde 34, Snapchat yüzde 10 ve Swarm yüzde 5.

Çocuklar bilgisayar oyunu oynamayı çok seviyor
Ankette ebeveynlere oyunlar ile ilgili sorularda yöneltildi. Ortaya çıkan sonuçlara göre ebeveynlerin yüzde 77'si çocuklarının bilgisayar oyunu oynamasına izin verirken, yüzde 23'ü bu izni vermediklerini kaydetti. Yine çocuklarının bilgisayar oyunu oynamayı sevdiklerini belirten ebeveynlerin oranı yüzde 82'ye kadar çıkarken, yüzde 18'i çocuklarının video oyunu oynamayı sevmediğini ifade etti.

Ebeveynler internetin çocuk gelişimine katkı sağladığını düşünüyor
Anket sonucuna göre internetin çocuklarının gelişimine faydası olduğuna inanan ebeveynlerin oranı yüzde 79 olurken, yüzde 21'i bu yönde bir faydası olduğunu düşünmüyor.

Çocuklarının bilgisayar başında günde 30 dakika ila 1 saat arası zaman harcadığını belirtenlerin oranı yüzde 47 ile ilk sırada yer alırken yüzde 4'ü çocuklarının bilgisayar başında hiç zaman harcamadığını ifade etti.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !