Minik Kafadarların Büyük Problemi: Kardeş Kıskançlığı

Dünyaya iki ya da daha fazla çocuk getiren ebeveynlerin hayatı, bazen olması gerektiği gibi iyi gitmiyor. Kardeşler arası kıskançlık, çoğu ebeveyni zor duruma düşürebiliyor. Eğer yeni bebeğinizin gelişiyle bu problemleri yaşamaya başladıysanız, korkmayın yalnız değilsiniz.

Çocuğunuz kardeşini kıskanıyor mu? Kardeşi doğduğundan beri huyu mu değişti? Huysuzlanıyor, size çok yapışıyor, bebek gibi mi davranıyor? Kardeşine zarar veriyor, onu geri götürelim mi diyor? Eğer baş etmekte zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz.

Aslında çocuklar 4 yaşına kadar kardeş sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu tam olarak kavrayamıyorlar. O güne kadar evdeki bütün ilgi üstlerindeyken, bir gün içinde evin küçük çocuğu olmaktan çıkıp büyük ağabey veya abla haline geliyorlar. Birdenbire ilgiyi kaybeden çocuklar için bu durumla baş etmekse her zaman kolay olmuyor.

Yeni kardeşin aileye katılmasından sonra doğal olarak gelişen kıskançlık ise önüne geçilebilecek bir durum değilse de çocuklarınıza göstereceğiniz ilgi ve onları anladığınızı belirterek yapacağınız açıklamalar çocuğun rahatlamasını sağlayacaktır. Elbette en önemlisi açıklama ve davranışlarınızın tutarlı olmasıdır. Anne, baba ile birlikte diğer aile büyüklerinin davranışları büyük çocuğun aileye yeni katılan küçük bireyin yabancı ve bir düşman değil aksine hayatını daha neşeli ve eğlenceli hale getirecek bir kardeş, arkadaş olduğunu daha kolay kabullenmesini sağlayacaktır.

Aileler ayrıca büyük çocuklarına kıskançlık, kızgınlık gibi duyguların kardeşlerini sevmesine engel olmadığını söylemeliler. Unnado.com yazarlarından, Klinik Psikolog - Oyun Terapisti Pınar Mermer konuyla ilgili olarak; "Bir insanı hem sevebilir hem de zaman zaman kıskanabilirsin; bu çok normal. Ne zaman kıskanırsan gel bana söyle bunun hakkında konuşalım" diyerek çocukların rahatlamalarının sağlanabileceğini söylüyor.

Yeni kardeşin gelişiyle birlikte çocuğunuza her zaman gösterdiğiniz ilgi ve sevgiyi azaltmadan, günlük rutinini bozmadan, evde yeni kardeşin gelişiyle birlikte büyük kardeşin hayatını eskisi gibi devam ettirmesine olanak tanıyıp, minik bebeği de zamanla bu rutine dahil ederek en mutlu zamanlarınızı daha mutlu hale getirebilirisiniz.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !