Hafızayı güçlendirmenin yolu sudan geçiyor

Daha etkin bir hafıza, daha başarılı bir iş hayatını da beraberinde getiriyor. Peki, hafızamızı güçlendirmek için vücudumuzun ve beynimizin neye ihtiyacı var? 

Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, unutkanlığı önlemek için su tüketiminin önemine dikkat çekiyor.

Telefon ve mail trafiğinin oldukça yoğun olduğu, hayatımızın yüzde 80'inin geçtiği iş hayatında, hafızanın önemi yadsınamaz bir gerçek. Aldığımız notları, girilen ajandaları, toplantıda konuşulanları hatırlamak da iş dünyasının hayat damarlarından biri. Unutkanlığı engellemek için bol bol su tüketmenin önemini vurgulayan Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, "Unutkanlık merkezi beyin olduğu için bu organımızı iyi beslemeliyiz." diyor.

Beyni iyi beslemek için, suyun yanında beynimizin yakıtı olan iyi karbonhidratları, vitaminler ve minerallerden de almanın önemine dikkat çeken Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, "Mikrobiyolojik yönden içmeye uygun, ağır metallerden arındırılmış taze içme suyunu elde edebilmenin en sağlıklı yollarından biri de arıtılmış içme suyudur. Bu anlamda evde arıtılmış içme sularının bekleme ve saklama koşulları açısından en sağlıklısı olduğunu söyleyebiliriz." diyerek, bilinçli su tüketiminin önemli olduğunun altını çiziyor.

İş hayatında unutmamak için
Yoğun çalışma temposunda, kimi zaman su içmeyi unuttuğumuz gibi, çay, kahve tüketimini de artıyoruz. Vücudun ihtiyacı olan sıvı, çay ve kahve ile ne yazık ki sağlanamıyor ve iş yerinde konsantrasyonu artıracak besinlere ihtiyaç duyuyoruz. Peki, bu yoğun iş temposunda, doğru su tüketimi için ve dikkatimizi toplamak için ne yapmak gerek?

• Masa başında çalışanlar, mutlaka masalarında büyükçe bir bardak su bulundurmalı.
• Çantada küçük bir şişede su bulundurulmalı.
• Unutkanlığa karşı kuersetin antioksidanı içeren elma ve elma suyu tüketimine özen gösterilmeli.
• Hücre yapısını bozan serbest radikallere karşı savaşan nar suyu, portakal suyu ve greyfurt suyu tüketilmeli.
• Sinirlerin yatışması için, rahatlatıcı etkisi olan yeşil çay tüketilmeli.
• Masada kuru üzüm, karanfil, ahududu, bitter çikolata, fındık, ceviz gibi lezzetli atıştırmalıklar bulunmalı.
• Haftada 2-3 porsiyon Omega-3 yönünden zengin balık tüketilmeli.

Uzak durmanız gerekenler
Su vücudumuz için oksijenden sonra gelen en önemli öge. Bir insan, besin almadan günlerce yaşayabilirken, su içmeden yalnızca birkaç gün yaşayabilir ve yüzde 3'lük bir su kaybı ile vücuttaki fiziksel performans git gide düşmeye başlar. Vücuttaki suyun yüzde 5'ini kaybeden birinde dikkat ve konsantrasyon eksikliği görülmeye başlar. Yüzde 8 oranında kaybedilen su, baş dönmesi ve yorgunluğa yol açarken, bu oranın yüzde 10'a çıkması bir insanın kas spazmı geçirmesine sebep olabilir ve hayati tehlike burada başlayabilir. Dolayısı ile suyun hayati önemi su götürmez bir gerçek.

Vücudumuz için bu kadar suyu hızla emen besinler de tabii ki mevcut. Hem vücuttaki su oranımızı korumak hem de unutkanlığa sebebiyet vermemek için uzak durmamız gereken besinler ise şöyle;

• Hamburger ve patates kızartması.
• Şekerli ve doğal olmayan içecekler.
• Aşırı şekerli tatlar.
• Trans yağ içeren besinler.


✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !