Harika bir evliliğiniz olsun

Evliliklerde romantizmin zamanla kaybolmasını nasıl engelleyebilir ve o ufak heyecanların yıllar sonra taze kalabilmesi için neler yapabiliriz? İşte cevaplar…

Hepimiz uzun yıllar mutlu evlilik yaşayan, iyi günde de kötü günde de birbirlerinden kopmayan ve hala birbirlerine saygıyla bağlı çiftlere gıptayla bakarız. Evliliklerde tutkunun ve romantizmin zamanla kaybolmasını nasıl engelleyebilir ve o ufak heyecanların yıllar sonra taze kalabilmesi için neler yapabiliriz? İşte size mutlu evliliklere sahip olmak için yapılması ve dikkat edilmesi gereken şeyler…

Bunları her gün yapın:
- Ona değer verdiğinizi gösteren küçük bir şey yapın: Hiç beklemediği bir anda onu öpün. Eşinizin bulabileceği bir yere ( yastığın altına, cebine) notlar yazın. Aptalca, komik, ciddi olabilir. Ya da sadece ‘Seni düşünüyorum’ demek için beklemediği bir anda telefon açabilirsiniz.

- En azından bir öğünü birlikte yemek yiyin: Akşam birlikte yiyemeyecek olsanız bile en azından günde bir öğünü birlikte yemek için program yapın.

- Her gece sohbet edin: En az 10-15 dakika gününüzü nasıl geçirdiğinizi birbirinize anlatın. Yanınızda kimse olmadığında sohbet etmeye çalışın. Böylelikle daha iyi temas sağlarsınız.

- Ani hareketlerden kaçının: Konuşmadan önce düşünmeye veya bir anda parlamamaya çalışmalısınız. Çünkü sözler ağızdan bir kez çıktı mı, telafi edilmesi güç olur. ‘Üzgünüm, öyle söylemek istemedim’ deseniz bile, o sözcükler eşinizin kulağında yankılanmaya devam edecektir.

- Dokunun: Sarılma, el ele tutuşma ve cinsel içerikli olmayan diğer dokunma formları ilişkiyi güçlendirir. Romantizm ve cinsellik, herkes yorgun olduğunda işe yaramaz. Ama evli çiftler için erotik duygular sadece yatak odasında başlamaz. Özellikle çocukları yatırdıktan sonra veya bulaşıkları birlikte yıkadığınızda gelişmeye başlar.

Bunları her hafta yapın:
- Baş başa bir yerlere gidin, sadece ikiniz: Bir kafede kahve için, sinemaya gidin veya uzun yürüyüşlere çıkın. En iyi yol haftada bir gün belirlemektir. Pazar sabahları veya cumartesi akşamları. Böylelikle hafta boyunca o zamanı iple çekersiniz. Bu zamanı kutsal bir zamanmış gibi kabul edin ve ölüm kalım meselesi haline getirin. Bu sizin birlikte vakit geçirmek ve bir şeyler paylaşmak için en özel gününüzdür.

- Yakınmaktan vazgeçin: Kızgınlıklara sebep olan yanlış anlamalar, küçümsemeleri ve eleştirileri doğurabilir. Bu yüzden en kısa zamanda bu düşünceleri kafanızdan atmaya çalışın. 24 saat içinde olması en iyisidir.

- Onu takdir ettiğinizi hissettirin: Herkes kabul görmeyi sever. Eşinizin nelere değer verdiğine dikkat edin. Takdir ettiğinizi söyleyerek, dokunarak, ona not yazarak, hediye alarak veya birlikte vakit geçirerek bunu gösterebilirsiniz.

- Egzersiz yapın: “Benim zaten yaşım geçmiş” diyerek egzersiz yapmamak için kendinize bahane uydurmayın. Kendinize evlenmeden önce dikkat ettiğiniz gibi dikkat etmeye devam etmelisiniz.

- Birbirinize vakit ayırın: Bu zamanları birbirinize önceden haber verin ki eşiniz de kendi programını yapabilsin. Siz arkadaşlarınızla alışverişe giderken o da ilgilendiği bir hobiyle vakit geçirebilir.

Bunları her ay yapın:
- Aşıklar gibi davranın: Bir hafta sonu planlayın. Ya da bir bebek bakıcısı ayarlayarak evde yalnız geçirebileceğiniz vakit yaratın. Baş başa mum ışığında yemek yiyebilirsiniz.

- Onun sevdiği bir şey yapın: Evlilik, uzlaşma gerektirir. Zaman zaman siz pek hoşlanmasanız da, eşinizin sevdiği şeyleri beraber yaparak ona verdiğiniz değeri gösterin. Mesela birlikte oturup, televizyonda maç izleyin veya bir spor salonuna yazılın.

- Hayatınızda değişiklik yapın: Monotonluk günlük hayatın stresleriyle birlikte çekilmez bir hal alır. Bunun önüne geçmek için kendinize yeni uğraşlar yaratabilir, eşinize sürpriz hazırlayabilir veya bugüne kadar hiç görmediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz.

- Baş başa tatile çıkın: Bu tatil çok pahalı olmak zorunda değil. Önemli olan birlikte farklı ortamlara girmek. Tatilinizi birlikte planlamak da oldukça eğlenceli olacaktır. Her seferinde ayrı bir yer seçin.

- Ona olan aşkınızı anlatan duygulu bir mektup yazın: Onun neden özel olduğuna dair düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

- Birlikte düşünün: Gelecek on yıl içerisinde nerede olmak istiyorsunuz? Hayallerinizi paylaşın. İş ve parayla ilgili konuşmaları bir süreliğine bir kenara bırakın.

Kaynak: SağlıkveGüzellik
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !