7 Güzellik Günahı

Kusursuz bir cilt, sağlıklı bir vücut demektir aynı zamanda. Güzelliğin bir bütün olduğunu düşünürsek, güzelliğimize karşı işlediğimiz en büyük suçların neler olduğunu biliyor musunuz?

"Kusursuz bir cilt bütün insanlığın en çok arzu ettiği şeydir." demiş, ünlü bilim adamı ve yazar Desmond Morris. 

Mükemmel görünen sağlıklı bir cilde kavuşmak isteriz hepimiz... Cildimizi sadece sevmek yetmez, ona iyi bakmalıyız ki karşılığını alalım.

Güzel bir cilde kavuşmanın önündeki engeller..

1) Sigara
Sigara içenlerin "sigara çizgileri" adı verilen kendine has kırışıklıkları vardır. Büzülmüş dudaklar, ağız kenarındaki kırışıklıklar...

Sigara dumanı cilt için zehirleyicidir. İçinde binlerce zararlı madde vardır. Ayrıca nikotin cildi oksijenden yoksun bırakır. Oksijensiz cilt beslenemez. Bu yüzden sigara içenlerin yüzü grimsi bir renk alır. Sigaranın içindeki kimyasallar hücre yenilenmesini engeller, cildi yaşlandırır, güzelliğimize ve sağlığımıza büyük darbe vurur. Sigaranın zararları saymakla bitmez kısaca...

Sigaranın ciltte uzun vadede yaratacağı etkiler hemen ortaya çıkmaz. Ancak bıraktığınız anda, yüzünüzdeki ince çizgilerden, çatlamış kılcal damarlardan, incelen deriden yavaş yavaş kurtulmaya başlarsınız. Farkı kısa sürede farkedersiniz.

2) Aşırı güneş
Güneş cildimize güzel bir görünüm kazandırır. Ayrıca sağlıklı olmamız ve D vitamini üretebilmemiz için güneş ışığına mutlaka ihtiyacımız var.

Ancak çok fazla güneşte kalmak da cilt için sigaradan farksızdır. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa, güneş görmeyen cildinizi yüzünüzün ve kollarınızın cildiyle kıyaslayın. Güneş görmeyen cildiniz daha pürüzsüz ve yumuşaktır. Güneşte aşırı kalan cilt; kalınlaşır, çillenir ve bir süre sonra kösele gibi olur.

Sadece güzellik anlamında değil, çok fazla güneş ışığına maruz kalmanın kanserojen etki yarattığını da artık biliyoruz. 

Işıldayan bir cilt için, güneşte kalışınızı haftada 3 kez 15'er dakikayla sınırlandırın.

3) Stres
Stres aslında yıkıcı bir durum değildir; bize motivasyon güdüsü veren bir histir. Yıkıcı olan, bizim strese verdiğimiz tepkidir.

Aşırı stres kortizol salgımızı arttırır. Kortizol "erken yaşlanma" hormonu olarak bilinir. İnsülin ve yağı arttırır.

Kronik stres, aynı zamanda bizi en çok ihtiyaç duyduğumuz güzellik besinlerinden mahrum eder. Stres durumunda kaybedilen en önemli şeyler C vitamini, B vitamini ve magnezyumdur. Bunlar cildin ışıltısı için gereklidir. Magnezyum hücrelerimizden dışarı çıkar, kana karışır ve oradan da idrarla atılır. 

O yüzden stresi hafife almamalı, stres yönetimini öğrenmeliyiz.

4) Alkol
Arada sırada içilen bir kadeh kırmızı şarabın sizi rahatlatacağı, sindiriminizi düzenleyeceği ve sağlık kazandıracağı doğrudur. Ama aşırısını tüketmek cildiniz için hiç iyi değildir. 

Aşırı alkol, ciltte sarkmalara ve kızarık gözlere sebep olur. Çünkü alkol vücudu susuz bırakır ve B vitaminlerini çalar. B vitamininin en önemli özelliği tırnaklarınızı ve saçlarınızı güçlendirmesi, cildinizi ışıltılı ve temiz tutmasıdır. B vitamini eksikliği sağlıksız bir cilt demektir.

5) Kafein
Kafein de vücudu susuz ve böylelikle nemsiz bırakır. Diğer bir sorun, kafeinin adrenalin bezlerinizi harekete geçirip stres hormonları salgılamasına sebep olmasıdır.

Kahve alışkanlığından vazgeçemiyorsanız, kafein alımını günde bir fincana düşürün ve onu içtikten sonra üzerine de büyük bir fincan su için. İki günde bir, kahve yerine antioksidan yeşil çay ya da bitki çayı için. 

Parlak ve güzel bir cilt için, günlük içeceklerinize bitki çayları ve taze sıkılmış meyve sebze sularını da ekleyin.

6) Uyku pozisyonu
Yüzünüz yastığa gömülü yatıyorsanız, değiştirin! Bu pozisyonun yüz kırışıklıklarında büyük etkisi vardır. Yapılan araştırmalar, günde en az 8 saat uyuyan ve yüzünü yastığa az değdiren insanlarda daha az kırışıklık olduğunu göstermiştir.

7) Yo-yo diyetler
Kırışıklıkları hızlandıran diğer şey de, hızlı kilo alıp vermektir. Kilo almak cildi gerer. Fazla kiloları verdiğinizde ise cildiniz sarkar. Bunun asıl sebebi geçen yıllar ve güneşe maruz kalmamızdır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !