Fiziksel ve duygusal çekimin formülü

Tek başına ne seksi olmak ne de aşk meleği olmak yeterli değil. Hem fiziksel çekimi hem de duygusal çekiminizi güçlendirip sağlam ve mutlu bir ilişki sürdürmenin püf noktaları yazımızda.

Ne kadar seksi, çekici ve etkileyici olsanız da karşınızdaki merakı geçtikten sonra sizinle ilgilenmeyebilir. Ya da tam tersi, ruhlarınızın eş yaratıldığını düşündüğünüz kişi sizi arzulamayabilir. Her ikisi de bir ilişkiyi devam ettirmeye yetmez. Peki, bu ince ayarı nasıl tutturmalı, nasıl davranmalıyız?

Fiziksel çekim kimi zaman yaşadığımız ilişkinin devam edebilmesi için ne yazık ki yeterli olmuyor. Cinsel uyumumuz ne kadar güçlü olursa olsun kendimizi eksik hissedebiliyor, hatta boşluğa düşebiliyoruz. Belki de şimdi uzun soluklu beraberlikler için fiziksel çekimi bir yana bırakıp aşkta ne kadar uyumlu olup olmadığımızı keşfetmemizin tam sırasıdır.

Mutlaka geçmişte ya da şu anda birlikte olduğunuz kişi ile aranızdaki cinsel çekimin bittiğini fark ederek üzülmüş ya da ilişkiniz salt fiziksel bir temele dayandığı için daha güçlü bir bağın özlemini hissetmişsinizdir.

Fiziksel çekim aşka zemin hazırlar...

Psikologlar, fiziksel çekimin bizi karşımızdakine yaklaştırdığını kabul etseler de; bir ilişkiyi ayakta tutanın aşkın getirdiği bir tür sempatiklik olduğunun da altını çiziyorlar. Evet; ilişkilerin başlangıcında genellikle daha şehvetli olduğumuz bir gerçek.

Aradaki bağı güçlendirmek için genellikle tutkuyu kullanıyor fakat ilişkiyi esas güçlü kılacak duygusal bağdan şu ya da bu şekilde uzak duruyoruz. Aslında bu durum; birçok kadının düştüğü yanılgıların başında geliyor. Ancak olgunlaştıkça fiziksel çekimin tek başına yeterli olmadığı fark ediliyor.

Kendinizi hem fiziksel hem duygusal açıdan sevdirmenin formülü

ABD’de kadın-erkek ilişkileri üzerine araştırmalar yapan ünlü Psikolog Edward E. Jones; karşınızdakine kendinizi hem fiziksel hem de duygusal açıdan sevdirebilmeniz için gerekli olanları belirlemiş.

Psikologa göre eğer, ’Beni olduğum gibi kabul et’ felsefesiyle hareket ediyorsanız, kendinizi yenilemenizin zamanı geldi demek! Ne yazık ki ne kadar seksi, zeki ya da nüktedan olursanız olun, karşınızdakinin bu özelliklerinizi fark etmesi için ekstra bir çaba sarf etmelisiniz. Zira herkes aşka yeteri kadar uyumlu olamayabiliyor ve ne yazık ki her ilişki de farklı yaşanıyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !