Kendinizi iyi hissetmediğinizde

Hastalık döneminde iştahınız azalabilir. Ancak besinler bedenimizin güç kaynağıdır.

Aşırı beslenmeyle gelen şişmanlık kadar yetersiz beslenme sonucu oluşan bağışıklık sisteminin zayıflaması da son derece endişe vericidir

Kanser tedavisi gören ve yetersiz beslendiği için genel tablosu istenildiği kadar iyi olmayan danışanlarımızın en büyük sorunu, iştahsızlık. Bu durumu anlayışla kabul ediyoruz ama hastanın yardımı ve işbirliği tedavisine besinlerle olumlu destek vermekten de mutlu oluyoruz. Hasta olduğumuz zaman ruh halimiz ve duygularımız değişiklik gösterir.

Kendinizi iyi hissetmediğinizde

Kilo vermek, iştahın azalması bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde istenmeyen bir durumdur. İştahsız olduğunuz durumda herhangi bir hastalıkla baş etmek ya da iyileşmek için yemekle olan iyi deneyimlerinizi hatırlayın. Beslenme yöntemleri ancak bireyin işbirliğiyle kendisine yardım etmesine imkan veriyor. Çünkü birey uygulayabileceğini düşündüğü yöntemleri kabul ederse ilaç tedavisiyle, kilo kaybı ve kötü beslenme önlenebiliyor.

İştahınız gittiğinde

Nezle ya da grip olduğunuzda, iştahınızda bir azalma olduğunu fark etmişsinizdir. İlk birkaç gün için, bu hastalıkla savaşabilmek için vücutta yeterli seviyede enerji hazır bulunur. Ancak birkaç gün sonra, bu kaynaklar azalır ve yeniden depoyu doldurmak gerekir. Eğer iştahınız yerine gelmezse ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere sağlıklı şekilde beslenmeye başlamazsanız, vücut enerjiyi sağlamak için yağ ve kas dokularını kullanmaya başlar. Kas ve yağ depolarınız, yeniden doldurulmadan uzun müddet kullanılırsa, kilo vermeye başlayacaksınız, güçsüz hissedeceksiniz. Güçsüz hissettikçe, daha az yiyeceksiniz. Bu döngü kendisini yenileyerek devam edecektir.

Daha keyifli yemek için

Kötü beslenme bir sorundur çünkü enfeksiyonlarla savaşma becerinizi riske atar ve iyileşme süreci için gerekli olan gücü inşa eder. Kilonuzu korumaya yardım etmek için birçok yöntem kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki önerilerimiz bu konuda fikir verecektir.

- Yemeklere bir şans verin. Bugün size zevksiz gelen bir yemek, yarın çok daha keyifli gelebilir. Şifalı bitkiler ve baharatları deneyebilirsiniz.

- Ortamı değiştirmek bir farklılık yaratabilir. Masayı değişik şekilde hazırlayın. Çiçekler, mumlar, çok şık renkli bir masa örtüsü kullanın.

- Küçük öğünler halinde sık yiyin. Duygusal olarak sizi iyi hissettirecek yemekleri yiyin. Tavuk çorbası, puding, dondurma, makarna ve peynir, tost gibi basit yemekleri seçebilirsiniz.

- Bir ödül sistemi geliştirin. Yemenin gerekli olduğunu düşündüğünüz gıdalardan bir mönü hazırlayın. Bu mönüyü yediğinizde, kendinizi ödüllendirin. Ödülünüz bir sinemaya ya da tiyatroya gitmek olabilir.

-Bir bardak süt yerine, meyveli veya ballı süt deneyebilirsiniz.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !