Sağlıklı bir yürüyüş için ayak sağlığı

Yürüyüşler sağlığınız için çok önemli ama ayaklarınızın sağlığına da dikkat etmelisiniz.

Su kabarcıkları: Derinin katmanları arasında sıvı birikmesi sonucu oluşur. Sık rastlanan, genellikle küçük yaralardır. Ayak derisinin basınç ve sürtünmeye maruz kaldığı her yerinde oluşabilir.

Eğer şeker hastalığınız varsa veya ayaklarınızdaki kan dolaşımı zayıfsa, su kabarcığı gibi küçük bir problem bile, enfeksiyonla birleşince ciddi sorunlar oluşturur. Şekere bağlı olarak ayak veya bacaktaki sinirlerin hasar görmesi, enfeksiyonu hissetmenizi engelleyebilir. 

Kabarcıkları kontrol edin, kızarıklık veya cerahat olup olmadığına bakın. Kızarıklık olması veya cerahat toplanması, enfeksiyon belirtisidir. Vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

Nasır: Kalınlaşmış ve sertleşmiş deri çıkıntısıdır. Çoğunlukla ayak parmak eklemlerinin üzerinde görülür. Ayağa sıkı gelen, sert veya dar, keskin burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırır ve hareketini engeller. Ayak parmaklarının üzerindeki deri ve deri altındaki dokular basınca uğrar. Ve sonuçta nasır gelişir.

Nasır, sık rastlanan, ancak basit bir sorundur. Nasırdan korunmak için ayak parmaklarınızı sıkıştırmayacak ayakkabılar giymelisiniz. Eğer ayağınıza uygun ayakkabılar giymeye başladıktan sonra da nasır şikayetiniz devam ediyorsa, bir uzmana danışın.

ÇEKİÇ PARMAK VE BUNYON: 

Bazen ayağa tam uymayan, ön tarafı dar ve sıkı ayakkabılar ayak parmaklarının yapısını bozar. Bunyon, ayak baş parmağında gelişir.

Parmak kemiğinde bir çıkıntı meydana gelir ve bu parmak bazen etrafındaki yumuşak dokuya basınç yaparak yara oluşumuna sebep olur. Ayak parmağı pençe gibi kıvrıldığında, ‘çekiç parmak' denir. Ağrıya sebep olur ve parmağın hareketliliği kısıtlanır. En çok ikinci parmakta meydana gelir. Sıklıkla parmağın her iki eklemi de bu durumdan etkilenir.

Ayağa tam uymayan ayakkabılar, çekiç parmağın oluşmasında sık rastlanan sebeptir.

Parmağın şekline göre ayakkabı içine yerleştirilen küçük bir yastık tedavide yardımcı olur. Buna rağmen sorun devam ederse, doktorunuz cerrahi girişim önerebilir.

TIRNAK BATMASI: 

Tırnak batması parmakta kızarıklığa ve şişmeye neden olur. Genellikle ağrı meydana gelir. Bazen tırnağın etrafındaki dokuda iltihap gelişebilir. Tırnak batması, kenar kısmının doku içine doğru uzaması sonucu oluşur. Kendiniz halletmeye çalışmayın, doktorunuzdan yardım alın. Tırnak batmasını engellemek için ayak tırnaklarınızı dikkatli kesmelisiniz. Tırnaklarınızı, parmağınızın uç kısmına uysun diye çok kıvrımlı kesmeyin, dümdüz kesin. Tırnaklarınızı çok kısaltmamaya çalışın.

Sağlıklı yaşamın  en büyük yardımcılarından biri tempolu yürüyüştür. Bu yürüyüş sırasında ayak sağlığınız, dolayısıyla  giyeceğiniz ayakkabılar çok önemli. Sağlığıma katkıda bulunuyorum derken, yanlış ayakkabıyla yürüyüş yaparak kendinize zarar vermeyin. Yürüyüşe uygun, topuk kısmı esnek ve kalın olan, hatta içi hava dolu olan çok çeşitli yürüyüş ayakkabıları var. Bunların taban destekli olanları sizi daha da rahat ettirecektir.

Eğer ayaklarınızla ilgili herhangi bir probleminiz varsa en doğru yol, doktorunuzun önerilerine göre hareket etmektir

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !