Stres cildi çok erken yaşlandırır

Dünyaca ünlü uzmanlar, anti-aging konusundaki stratejilerini ve önerilerini açıklıyor.

►Estetik dünyası
Ünlülerin en çok tercih ettiği estetik cerrahlardan Brian Kinney, sadece neşterle değil, antiaging konusuyla da yakından ilgileniyor. Kinney, estetik dünyasıyla ilgili gerçekleri anlattı...

♦Kadınlarda en sık rastladığım estetik yanlışı
Çok fazla çekilmiş yüzler. Bütün yüz germe operasyonlarından sonra, şişlik ve ödem nedeniyle deri çok gergin görünür. Ama eğer yüz kaslarını sıkılaştırmadan, sadece deriyi gererseniz ve bunu yalnızca kulağa doğru yaparsanız, yüzünüzde bir görüntü oluşur.

♦Mükemmel bir estetik işlemin tanımı
İyi bir işlemde, yüzünüze herhangi bir şeyin yapıldığı anlaşılmaz. Amaç 'yapılmış' değil, 'doğal' görünmek olmalı.

♦Dozunu kaçırmamak çok önemli
Yüz germe ameliyatından sonra hasta gelip, "Şuramdaki kırışıklık hâlâ duruyor. Düzeltebilir misiniz?" diyebilir. Estetik cerrah bu düşünce şekliyle karşılaştığında, "Bu kadar yeter. Artık durmalısın" demeyi bilmelidir.

♦Sorunlara çare botoks ve dolgu
Yüzünüzdeki sorunları sadece gererek çözmeye çalışırsanız, doğal olmayan, gergin bir ifade yaratırsınız. Sadece dolgu maddeleri kullanırsanız, o bölgeyi ağırlaştırarak aşağıya çekersiniz. Doğru olan iyi bir kombinasyon yapmaktır.

►Cilt güzelliği
New York'un en ünlü dermatologlarından Jeanette Graf, cilt güzelliği hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi verdi...

♦Kadın hastalarımda çok sık rastladığım cilt bakım yanlışı
Cildi ölü hücrelerden arındırmak işlemini abartıyorlar. Çok fazla eksfoliant kullanımı ciltte iritasyona ve kuruluğa neden olur. Bu ürünleri sadece haftada iki-üç defa kullanmalısınız. Bazı hastalarımın hem içinde asit bulunan ürünler kullandıklarını, hem de granüllü ürünlerle ciltlerini arındırdıklarını görüyorum. Bu gerçekten çok fazla.

♦Cildinizin gençliğini ve güzelliğini korumak için
Sigarayı bırakın, çok fazla içki içmemeye çalışın ve daha çok meyve ve sebze yiyin. İyi bir cilt bakım rutinine başlayın: Sabahları yumuşak bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın ve antioksidanlar içeren bir nemlendirici, ardından da güneş koruyucu sürün. Gece ise cildinizi temizledikten sonra retinollü bir krem kullanın.

♦Cilt bakımınızı yakında evde yapacaksınız
Işık enerjisiyle çalışan IPL sistemlerini kendi kendimize uygulayabileceğiz. Yüzünüzdeki güneş lekelerini, kılcal damarları evinizde tedavi edebileceksiniz. Şu an bile dermatolog ofislerinde yapılan birçok işlemin ev kiti mevcut.

♦Stres cildi çok erken yaşlandırır
Stres bütün hormon salgılarını etkiler. Bu da vücuttaki her hücrenin olumsuz etkilenmesi demektir. Bu yüzden stres düzeyinizi düşürmek zorundasınız. Bunun için yoga veya meditasyon yapabilirsiniz.

►İç işleri
Mayo Clinic'ten Brent Bauer, diyetimize ekleyeceğimiz sebze ve meyvelerin, genç kalmak için kullandığımız vitamin takviyelerinden daha etkili olduğunu söylüyor.

♦Yaşlanmayı önleyen en önemli yiyecekler
Meyve ve sebzeler; yüksek oranda antioksidanlar ve flavanoidler, diğer deyişle antiaging etkisi olan bileşimleri içeriyorlar.

♦Gelişigüzel takviye almak iyi bir strateji değil
C ve E vitamini gibi antioksidanları içeren vitaminler alınabilir, ama bu takviyelerin meyve ve sebzeler kadar koruyucu olduğu henüz kanıtlanmadı. Hatta devamlı yüksek dozlarda takviye almanın vücudun doğal antioksidanlara gösterdiği tepkiye zarar vereceği yönünde bir teori bile var.

♦İdeal diyet düşük kalorili olmalı
Bilimsel araştırmalarda, ne zaman bir hayvanı düşük kalorili diyete soksanız normalden daha uzun yaşar. Bu durum, gereğinden çok kalori tüketen insanlara ilham vermeli.

♦Cildiniz ve saçlarınız yeterince parlak değilse...
Antioksidanlara daha çok önem vermeye başlasanız iyi olur. Her gün antioksidanlar açısından zengin bir meyve yiyin. Rengi ne kadar koyu olursa, içindeki antioksidan konsantrasyonu da o kadar zengin demektir. Her gün bir bardak nar veya vişne suyu için ve kahvaltınıza bir kase çilek veya frambuaz ekleyin.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !