Makyaj ve saçınız mevsime göre olsun

Güzel saç ve makyajla karşınızdaki erkek sizden gözlerini ayıramayacak.


Doğal görünümlü bir cilt makyajı yapmak için ilk şart, fondötenin ince bir dokuya sahip olması.

Pürüzsüz bir cilt

İlkbahar ve yaz mevsiminin cilt makyajı; hemen hemen hiç makyaj yokmuş gibi bir görünüm yaratmayı hedefliyor.

Olabildiğince ince dokulu bir fondöten kullanmak, bu trendin en önemli noktası. Chloé ve MaxMara'nın defilelerinde yer alan makyaj uygulamalarında da bu eğilimi görmek mümkündü.

Ayrıca, eğer geçen sezonların parlak ve ışıldayan ciltlerinin aksine, bu yıl daha mat ve daha genç ifade veren versiyonları görüyoruz. Eğer elmacık kemiklerinizin üzerine hafif bir parlaklık vermek isterseniz, bunu Hermés'in defilesinde gördüğümüz gibi çok hafif bir biçimde yapmaya çalışın.

Bu doğal görünümlü cilt makyajını tercih ettiğinizde ise, yanaklarınızı çok hafif pembe veya şeftali tonlarıyla renklendirebilirsiniz. Ancak allık uygulamanızı keskin bir hat olarak değil, yuvarlak vuruşlarla ortaya çıkaracağınız bir pembelik olarak gerçekleştirmeye özen gösterin. Böylece, doğal görünümlü cildinizin dengesini bozmamış olursunuz.

Dikkat çeken dudaklar

Bu sezon, dudak makyajında genel olarak her türlü doku kullanılıyor: Parlak gloss'lar, mat, yarı-mat ve simli rujlar. Ancak genel olarak daha mat görünümlerin yükselişe geçtiğini söylemek mümkün. Bir diğer nokta da; kimi dokuların bazı renklerle eşleşerek kullanılmaları.

Örneğin tercihiniz parlak dudaklardan yanaysa, kullanacağınız gloss'un rengini olabildiğince doğala yakın tutmanızda fayda var. Böylece, parlatıcının daha masum bir etki yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Mat dokularda ise mercan ve somon tonları öne çıkıyor. Özellikle solgun bir cilt ve hafif rimelli kirpiklerle kullanabileceğiniz mercan rengi ile son derece güncel ve taze bir hava yakalamanız mümkün. Bu görünümün en güzel örnekleri Missoni podyumlarında yer aldı.

Eski sandıklardan çıkarılan ve henüz gözümüzün pek alışmadığı bir diğer dudak trendi ise, rujdan koyu kalemle çekilmiş kontur. Givenchy defilesinde karşımıza çıkan bu görünüm, sanırız vintage-severleri memnun edecek.

Artık tam bir klasik olan kırmızı ruja gelince: Mat ve yarı-mat kullanımı öne çıkan kırmızının tonu da biraz açılmış gibi duruyor. Nar çiçeğine yaklaşan kırmızı, tek bir ürünle görkemli bir görünüm yakalamak isteyenlerin tercihi olacak. 

Yanakları vurgulayın

Allık uygulamalarında iki önemli trend öne çıkıyor bu sezon. İlki; 70'li yıllarda gündemde olan, elmacık kemiklerini ortaya çıkaracak şekilde yapılan keskin hatlar. Bu tarzı seçiyorsanız, toprak tonlarında renklere yönlenebilirsiniz. Bu stile en iyi örnek, Givenchy defilesinde gördüklerimiz.

İkinci eğilim ise, spordan yeni çıkmışcasına bir etki yaratan, pembeleşmiş yanaklar. Pembe, uçuk şeftali ve lilanın tüm tonlarıyla bu görünümü yaratabilirsiniz. Zac Posen ve Derek Lam gibi isimler de bu masum görünümü tercih eden modacılar arasında.

Odak noktası

Yıllardır alıştığımız seçeneklere alternatif olarak; gözlere artık daha renkli farlar sürebilir, daha uzun eyeline çekebilir veya daha büyük takma kirpikler kullanabilirsiniz. Renkli far için uçuk mavi, lila, uçuk pembe göz farını gözlerin üzerine yoğun olarak uygulamaya tercih edebilirsiniz.

Kalın, uzun kuyruklu ve neredeyse opera sanatçılarınki gibi duran dramatik etkili bir eyeliner uygulayabilirsiniz. Özellikle geceleri dışarı çıkarken tercih edin.  Alışılmıştan vazgeçemiyorsanız lacivert-gri karışımı farla buğulu gözler yaratabilirsiniz.

Çarpıcı saçlar

Saçlarda geriye dönüş hakim. 80'li yılların yandan ayrılmış ve önü kabartılıp toplanmış saç modellerinin yeniden karşımıza çıkıyor.

Açık saçlar için omuz hizasında kesilmiş saçlarda iri dalgalar yaratarak, bu bukleleri yataktan yeni kalkmış efekti verecek gibi ellerle karıştırmak yeni trend. Ancak özel bir davet için hazırlanıyorsanız, eski Hollywood yıldızlarının vaglı modellerini de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Toplu saçlardan biri dağınık topuz! Toplamayı sevmeyenler için örgü at kuyruğuna alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle uzun saçlara çok yakışan örgülerin de ortak noktası, hafifçe dağınık gözükmeleri.

Eğer iyice radikal bir alternatif arıyorsanız, retro ile bohemi birleştiren afro modelleri de deneyebilirsiniz. Tamamen nostaljik bir görünüm yaratmak istiyorsanız uçuk mavi göz farı ile birleştireceğiniz bu saç modelini, kalın kaşlarla bir araya getirerek daha modern ve güncel bir etki de yakalayabilirsiniz. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !