Kadınların Küçük Ama Ciddi Sorunu

Genital herpes, yani genital bölgede uçuk virüsü nedeniyle oluşan infeksiyonlar, küçük ama tedavi edilmediği takdirde büyük sonuçlara yol açabilen bir hastalık. Yaygın olarak seksüel yolla geçen bu hastalık cinsel ilişki sırasında veya idrar yaparken ciddi yanma şikayetlerine yol açabilir...

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli'nin verdiği bilgilere göre, genital herpes; herpes simpleks tip 1 ve tip 2 olarak adlandırılan uçuk virüsü nedeniyle genital bölgede oluşan viral infeksiyondur. Ve, kronik bir infeksiyon olması nedeniyle kadınlar arasında seksüel yolla geçen hastalıklar içinde en yaygın görülenidir. İlk infeksiyonlarda tablo daha ciddidir. Primer infeksiyonların yüzde 75’i hasta tarafından anlaşılamaz. Bazen mantar infeksiyonu, idrar yolu infeksiyonu, genital bölgedeki allerjik lezyonların tedavisi esnasında rastlantı sonucu tanı konur.

Yanma Şikayetleri Artar

En klasik belirtisi; genital bölgede ağrılı kabarcıklar ve ülserlerdir. Bu kabarcıklar kaşıntılı, içinde su toplamış izlenimi veren minik ağrılı lezyonlardır. Bazı kadınlarda ise sadece yüzeyel yaralar, çatlaklar ve kaşıntı olabilir.
Genital herpes kadınlarda cinsel ilişki veya idrar yaparken ciddi yanma şikayetlerine yol açabilir.

Bazen Virüsü İzole Etmek Zor Olabilir

Hastalık esnasında yapılan viral kültür spesifiktir ve birçok merkezde yapılmaktadır. Bazen virusu izole etmek zor olabilir. Herpese bağlı menenjit ve beyin zarı iltihabı gibi durumlarda örneklerden PCR ile viral kültür yapılabilir. Bunun dışında kanda herpes tipleri için antikor bakılabilir. Kuluçka dönemi 4 gün gibi kısadır. Antikorlar infeksiyondan 2-12 hafta sonra tespit edilir ve kanda kalır. Partnerinde tip 2 infeksiyonu olan ama kendisinde hastalık olmayan kadınları tedavi etme gerekliliği konusunda yeterli tıbbi bilgi yoktur.

Tedavide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normal infeksiyon tedavisinde asiklovir, famsiklovir, valasiklovir gibi antiviral ilaçlar güvenle kullanılır. Genital herpes hafif seyretse bile ilk döneminde tedavi önermek gerekir. Böylece lezyonlar, viral yayılma, semptomlar  azalır ama uzun dönemde hastalığın izleyeceği doğal süreç değişmez. Genellikle ağızdan kullanılan ilaçlar yeterlidir, bazen hastayı hastaneye yatırmak ve damar içi tedavi vermek gerekebilir. Yüzeysel ilaçlar ise hiçbir işe yaramamaktadır. Gerekirse ağrı kesiciler önerilebilir. Hastalığın ilk günlerinde ılık su banyoları işe yarayabilir. Yüzeyel ağrı kesiciler faydalı olabilir.

Tekrarlama Olasılığı Engellenebilir

Genital herpesin tekrarlama olasılığı günlük baskılayıcı ilaçlar veya hastalığın başlayacağı hissedildiği anda belirli aralıklarla kullanılan antiviral ilaçlarla engellenebilir.

Peki Ya Tedavi Edilmezse?...

Bazı hastalarda çok yaygın infeksiyon, pnömoni, hepatit, menejit veya ensafalit gibi çok ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir, bu durumda da hastayı hastaneye yatırmak ve damar içi tedavi yapmak gerekir. Gebelikte izlenen genital herpesler gebeliğin ilk yarısında ise ciddi problemlere yol açmaz. Çünkü bu dönemde bebeğe geçiş olasılığı çok azdır. Genital herpesi olan kişiyle cinsel ilişkiye girilecekse kesin önlem olmamakla birlikte mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !