Sporla birlikte yapılan hatalar

Bir taraftan egzersiz yaparken diğer taraftan bu zorlu işin etkisini sıfırlayan hatalara düşmeyin. İşte, spor yapanların düştüğü 4 yanlış…

Günün bir saatini sporla geçiriyor olabilirsiniz. Peki ya geriye kalan 23 saat? İşte o geriye kalan saatlerde yaptıklarınız sporla geçen bir saatinizi tamamlar nitelikte mi? Bir akşam yemeğinde, hem de birkaç dakika içinde o bir saatlik sporu tamamen çöpe atabilirsiniz. Siz iyisi mi hayatınıza sporu sokmaya hazırlanıyorsanız, içinde spor olan bir hayatta asla düşmemeniz gereken hataları okuyun.

İşte, spor yaparken asla düşülmemesi gereken hatalar listesi…

Sporcu içeceği içmek
Yoğun egzersizle en az bir saat harcamadığınız sürece vücudunuz şekerli sporcu içeceğine ihtiyaç duyacak kadar elektrolit kaybetmez. Çok uzun süre spor yaparak terlemediyseniz sporcu içeceği yerine su için.

Hemen bir şeyler yemek
Yorucu bir spor aktivitesinden sonra vücudunuz tıpkı bir arabanın benzine ihtiyaç duyduğu gibi beslenmek ister. O anda çok açsınızdır ve açlıktan gözünüz döndüğü için bulduğunuz ilk yiyeceğe, en kolay bulunan abur cubur ya da fast food tarzı yiyeceklere sarılıyor olabilirsiniz. Oysa sağlıklı atıştırmalıklarla vücudunuza ‘yakıt ikmali’ yaptırmak gerekir. Ancak spordan hemen sonra bir şeyler yemek kaslarınızın enlemesine gelişmesine neden olur. Spordan sonra 15 dakika ile iki saat arası bir zaman geçirdikten sonra gıda almak ideal olandır.

Kendini ödüllendirme işini abartmak
Spor yapmak için yoğun bir çaba harcıyorsunuz ve bu yorgunluğu atmak için arkadaşlarınızla bir yerlerde bir şeyler içmek ya da diyet yapan bünyenize ‘bu defalık’ müsamaha tanıyan bir yemek yemek en kolay kendinizi ödüllendirme yolu olarak görünüyor. Ama kilo verme hedefinizi düşünün. Uzun saatler harcayarak verdiğiniz kalorileri sağlıksız bir öğünle sadece birkaç dakika içinde geri kazanmayın.

Yeterince uyumamak
Uyku, sadece spor yapmak için enerji toplamayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uyurken vücut, kasların gelişmesi ve iyileşmesi için gerekli olan gelişme hormonunu yüksek seviyede üretir.

Kaynak: pudra
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !