Hamile olduğunuza emin misiniz?

Hamile miyim? Değil miyim?

Anne olmayı uzun zamandır istiyordunuz. En sonunda hamile olduğunuza dair belirtileri gösteriyorsunuz. Adetiniz kesildi, karnınız büyüyor ve göğüsleriniz şişiyor. Artık kendinizden eminsiniz.

Peki ya hamile değilseniz? Yalancı gebelik vakalarından dolayı artık doktorlara sıkça başvuruluyor ya da bu durum tesadüfen öğreniliyor. Gerçek bir hamile gibi görünüyorken nasıl oluyor da hamile olamıyorsunuz? Cankat Kadın Sağlığı Merkezi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Deniz Cankat sorularımızı yanıtladı.

Nedir Yalancı Gebelik? 
Hamile olmayan bir kadının hamile olduğuna inanması ve hamilelik belirtilerini göstermesi durumuna denir. Özellikle bebek sahibi olmayı çok isteyenlerde bu durumla daha da sık karşılaşılıyor. Anne adaylarında kusma, bulantı, karın büyümesi durumları ortaya çıkıyor. Kısacası anne adayı, hamile olduğuna inanmasıyla birlikte gerçekten hamileliğin fizyolojik belirtilerini yaşamaya başlıyor. Bu belirtilerden sonra da artık hamileymiş gibi davranmaya başlıyor. Daha çok hormonal nedenlerden dolayı bu durumla karşılaşılıyor ama psikolojik etkenlerinin olduğu da söyleniyor.

Süt Bile Gelebiliyor 
Yalancı gebelik yaşayan anne adayları kusma, adetlerin azalması veya tamamen kesilmesi, karın şişmesi belirtileri gösteriyor ama jinekolojik muayenelerde rahimde bir büyüme saptanamıyor.

Anne adayının karnının gergin olmasının nedeni bebekten değil, gaz sıkışmasından kaynaklanıyor. Bebeğin hareketleri diye de algılanan da, aslında bağırsak hareketleri ve kasların istemsiz kasılmaları. Anne adayının heyecanla hissettiği bebeğinin kalp atışları ise, kendisinin heyecanına bağlı tansiyon artışı. Yalancı gebelik anne adayını hamile olduğuna dair o kadar inandırıyor ki, prolaktin denen süt hormonu kanda yükseliyor ve göğüslerden süt bile gelebiliyor.

Artık Kolayca Tespit Edilebiliyor 
Yalancı gebeliğin klinik olarak normal bir erken gebelikten hiç bir farkı yok. Tüm belirtileri aynı. Ancak bu durum ultrasonda gebelik kesesinin içinde embriyonun ve kalp atışlarının olmadığı anlaşılana kadar fark edilemiyor. Yalancı gebelik size annenizden geçebilecek kalıtsal bir durum değil. Sadece yumurta ve spermlerdeki kalite düşüklüğünü gösteriyor.

Artık gelişmiş ultrason cihazlarıyla bu durum tespit ediliyor ve düşük gibi tehlike yaratabilecek sıkıntılı durumlara karşı önlem alınabiliyor. Tabii düzenli periyodik kontrollerine giden, doktoruyla sürekli iletişim içinde olan anne adaylarını bu tarz sürprizler beklemiyor. Özellikle üstünde durulması gereken bir diğer noktaysa, yalancı gebeliğin öğrenildikten sonra psikolojik destek alınması. Anne adayı bebek sahibi olmayı bu kadar isterken hayal kırıklığına uğraması onda bir daha anne olamayacakmış hissini yaratabilir. Uzman desteğine ihtiyaç olabilir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

1 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.
  1. Eczanelerde atılan hamilelik teat kitleri yerine kan testi yaptırılması daha garanti sonuç verir.

    YanıtlaSil

Destekleriniz ve eleştirilerinizi için lütfen yorum yazınız. Teşekkürler.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !