Yüz kozmetikleri etkili mi?

Yüz kozmetik ürünleri yüzlerde işe yarıyormu? İşte cevapları.Bir saatte lifting etkisi yaptığı diyen de var, düzenli kullanımla bizi gençleştireceği söylenen de: Birçok kadın bu vaatlerin etkisiyle kozmetiklere servet yatırmaktan kaçınmıyor. Peki ama 'Kozmetikler gerçekten etkili mi?'

Her sabah uyanınca, yüzünüzü temizledikten sonra; kristal bir mücevher kutusuna benzeyen kavanozu açıyor, o ipeksi dokuya sahip kreminizi, bir damlasını bile boşa harcamadan, özenle sürüyor, muhteşem kokusunu içinize çekiyorsunuz. Sonra yüzünüze bir kez daha dikkatle bakıyorsunuz; 'acaba çizgilerinizde azalma var mı?', 'bu krem anlatıldığı kadar etkili mi?'... Evet, pek çoğumuz kozmetik ürünlerden fayda sağlamak istiyoruz ancak ne derece etkili olduklarını da merak ediyoruz.

Biz de bu konuda daha fazla bilgi almak istedik ve sorularımızı Lancôme Scientific Bilimsel İletişim Direktörü Véronique Delvigne'e yönelttik.

Kozmetik ürünlerde, son 10 yılda olan en büyük gelişme ne?
Yaşlanma karşıtı bakımlarda son 10 yılın en önemli buluşu yaşlanma karşıtı güçlü moleküllerin kullanılmaya başlamasıdır diyebilirim. Bunlardan birisi de bizim laboratuarlarımızda geliştirilen 'Pro-xylane'.

Bu yeni molekülün cilt üzerindeki etkisi ne?
Bu molekülün etkisini anlatabilmek için öncelikle cildin matriks yapısından bahsetmeliyim:
Matriks yapı, cildin epidermis, dermal epidermal bağlantısı ve dermis katmanlarının adeta mimarisinden sorumludur. Taşıyıcı bir kolon gibi bu 3 farklı yapıyı ayakta tutar. Matriks yapı ayrıca cildin sıkılığını, doygunluğunu artırır ve cildi besleyen maddeleri depolar. Matriksteki bozulmalar ciltte yapısal problemlere yol açar. İşte pro-xylane matriks yapıyı hedefler, kolajen sentezini ve cildin yoğunluğunu artırır, cildin yapısını güçlendirir.

Peki sürekli adını duyduğumuz peptidler cilt üzerinde nasıl bir etkiye sahipler?
Peptidler aslında vücudumuzda da bulunan amino asitlerin birleşiminden meydana gelir. Vücudumuzda 20 çeşit amino asit bulunur. Her bir peptid bileşimi eşsizdir ve biyolojik mekanizmalar üzerinde hedefe yönelik ve kesin etkiler gösterir.

Cildin kendini iyileştirme süreci de kozmetikte kullanılıyor. Biraz da bundan bahsedebilir misiniz?
Araştırmacılar yaranın ciltte mikro gerilimler yarattığını gözlemlediler. Bu mikro gerilimler cildin doku yenileme sürecini, harekete geçiriyor ve her bir hücre yüzeyine mekanik mesajlar gönderiyorlar. Bu da hücrelerin biyolojik tepkiler vermesini sağlıyor. Biyolojik tepkiler cildin fibroblast yüzeyine ulaşıyor ve fibroblastlar da cildi destekleyen protein yapıların üretimini destekliyorlar.

Bu teknolojinin cilt üzerinde yarattığı sonuçlar ne oluyor?
Bu teknoloji cildin doğal iyileşme sürecini hızlandırarak hücresel yenilenmeyi destekliyor. Sabah yorgunluk izlerinden arınarak uyanıyorsunuz. Cildinizin gözle görülür oranda taze, canlı ve dinlenmiş olduğunu görüyorsunuz.

Kozmetiklerin artık ölçülebilir bir şekilde etkili olduğundan bahsetmek mümkün mü?
Kesinlikle! Klinik ve laboratuarlarda yapılan testlerle ölçülebilir sonuçlar ortaya koyduktan sonra ürünün gelişimi tamamlanıyor ve ürün tüketicilere sunuluyor. Yaşlanma karşıtı etkiyi, cildin elastikiyetini, sıkılığını ve nemini ölçebilmek için enstrümantal testler gerçekleştiriliyor. Kısaca evet, kozmetik ölçülebilir derecede etkilidir demek mümkün.

Sizce ileride kremler estetik operasyonun yerini alabilir mi?
Bu tüketicinin tercihi. Bir tarafta; yan etkisi olmadan bilimsel olarak sonuçları ispat edilmiş kozmetik ürünleri var. Diğer tarafta ise yüksek maliyetli, düzenli olarak yeniden yaptırılması gereken ama anında sonucu görebileceğiniz ve etkisi birkaç ay sürecek medikal estetik müdahaleler veya yan etkileri.... Bu tamamıyla bireyin seçim tercihi. Ama her iki durum da birbirinden farklı yararları olan tamamlayıcı işlemler.

Ürünlerin etkisinin kullanım bırakıldıktan bir süre sonra kaybolduğu söyleniyor. Bu ne derece doğru?
Uzmanlığımıza dayanarak söyleyebilirim ki kozmetik ürününü kullanmayı bıraktıktan sonra da etkisi devam eder. Fakat cildin durumuna göre bu daha fazla önem taşıyabilir. Genel olarak, nemlendiricilerdeki etkinin sürekliliği birkaç gün, yaşlanma karşıtı bakımların etkisi ise birkaç hafta sürer.

BİRİNİ SEÇİN

Saçlarda zeytin parlaklığı
Kuruyan, cansızlaşan ve mat bir hal alan saçlar zeytinin faydalı etkileriyle bir dönüşüme davet ediliyor. L'Occitane Zeytin Serisi'ne ait Olive Paste for Hair – Zeytin Maskesi, son derece yoğun özellikte bir ürün. Zeytinyağı özlerinin yanı sıra çeşitli vitaminler, shea ve karite yağları da içeriyor. Saçlarınızın durumuna göre, haftada ya da 10 günde bir uygulamak yeterli olabiliyor. Fiyatı: 49 TL

Daha kuvvetli saç kökleri
Korres tarafından sunulan Karite Saç Maskesi; karite yağı, A, E, F, H, B3, B8 vitaminleri kompleksi, provitamin B5, ipek proteinleri, çiğdem köpüğü tohumu yağı (Limnanthes alba), buğday proteinleri ve gliserinden oluşan oldukça zengin bir içeriğe sahip. Ürünün saçın hacmini ve parlaklığını da artırdığı söyleniyor. Fiyatı: 33 TL

Saç maskesi
M. Asam Volumen Hair Mask, üzüm çekirdeği ekstresi, üzüm çekirdeği yağı, hidrolize buğday proteini içeriyor. Üzüm çekirdeği saçlarınıza nem kazandırırken serbest radikallere karşı da korunma sağlıyor. Hidrolize buğday proteini ise saçın dokusunu düzenliyor ve güçlendiriyor. Fiyatı: 29 TL

Doğal ve taze
Doğal ürünleriyle tanınan Daniele de Winter markası artık Türkiye'de... Marka uzmanlarının verdiği bilgiye göre, Daniele de Winter doğal ürünleriyle cildi hem içerinden hem de dışarıdan besliyor ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor.

Üç adımda cilt temizliği
Geçtiğimiz aylarda kırışıklık karşıtı serisiyle tüketicinin beğenisine sunulan Deracine, şimdi de temizleyici serisi ile karşınızda. Seri gündüz ve gece kullanımına uygun temizleme jeli, temizleme sütü ve tonikten oluşuyor. Temizleme jeli 24, temizleme sütü 25 ve tonik 26 TL.
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !