Tırnaklarınıza iyi bakın

Tırnaklarınıza iyi bakınTırnaklarınıza yakından bakın. Sağlıklı ve güçlü görünüyorlar mı?

Yoksa üzerlerinde çatlaklar, kırıklar, çukurlar veya renk ve şekil değişiklikleri var mı?Tırnaklarımızın durumunun sadece bir kozmetik kaygı olmanın ötesinde sağlığımızla da ilgili olduğunu unutmamak gerekir. Bazı değişiklikler aslında başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Tırnakların keratin ismi verilen protein bulunur. Tırnaklar esasen keratin tabakalarından ibarettir. Tırnak yatağından yeni hücreler çoğaldıkça eski hücreler sertleşir ve parmak uçlarına doğru itilir.
Sağlıklı tırnaklar pürüzsüz, çatlaksız ve yarıksız bir görünümdedir. Renkleri canlı, parlak ve lekesizdir. Dikey olarak tırnağı dibinden ucuna kadar kat eden dikey çizgiler zararsız olup bunlar yaşla birlikte artar. Tırnaklarda beyaz noktalar veya çizgiler de oluşabilir ama bunlar uzayan tırnakla birlikte yok olur.

Tabii ki normal olmayan tırnak değişimleri de pek çoktur. Bunların bir kısmı tırnak hastalıklarına bağlı olduğu gibi bazıları da vücudun ve cildin başka yerlerindeki hastalıklarla bağlantılıdır. İşte tıbbi dikkat gerektiren tırnak değişimleri:

-Tırnakların sarı renk alması
-Tırnağın tırnak yatağından ayrılması (onikoliz)
-Çatlaklar ve çabuk kırılma
-Tırnakların çukurlaşması oluşması
-Matlaşma veya beyazlaşma, renk değişimi
-Kıvrılma veya deformasyon
-Tırnakların davul tokmağı şeklini alması
-Tırnak altında morarmalar
-Tırnak batması

Bu gibi değişikliklerin sebebi, tırnaklardan değil, başka sistemlerden kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle doktora danışılıp, gerekirse altta yatan sebeb tedavi edilmelidir.

TIRNAK BATMASI

Ayak tırnağının batması pek çok kişinin yaşadığı bir sorun. Bu konuyu genel cerrahi uzmanı Dr. Ender Berke ile konuştuk, işte önerdikleri:

En sık ayak başparmaklarında görülen tırnak batması, yumuşak dokuyla tırnağın temas ettiği en uç köşelerden, önce iğne batması hissi ile başlar. Ayak parmağına elle basmakla veya ayakkabının basısı ile bu acı hissedilir. İşte bu dönemde tırnağın bu batan köşesinin yuvarlatılarak steril makasla kesilmesi ileride olacak derin batmaları önleyebilir.

NEDENLERİ

- Ortopedik basma bozuklukları: En sık nedendir. Bunu şöyle teşhis edebilirsiniz: Ayakkabılarınızın topuklarına bakın eğer bir tarafında daha çok aşınma varsa kolayca anlayabilirsiniz. Ortopedi uzmanın size önereceği uygun tabanlık veya parmak altı yastığıyla batığın daha ilerlemesini önlemiş olursunuz.

- Dar ve çok yüksek topuklu ayakkabı giymek

- Tırnak mantarı sonucu gelişen tırnak şekil bozuklukları

- Tırnak üzerine gelen çarpma, basma, ağır bir cisim düşmesi sonucu olan travmalar

-Spor travmaları. Özellikle genç erkeklerde, hele bir de ortopedik basma bozukluğu da varsa, tırnak batması kolayca gelişebilir.

CERRAHi MÜDAHALE TIRNAĞIN ÇEKiLMESi DEĞiLDiR

İleri dönemlerde, tırnak köşelerindeki acı artar, o kadar ki yorgan değse acı verir hale gelir Bu duruma tırnak köşelerinde sulanma, kızarıklık ve şişlik eşlik eder. En son evrede ise artık şiddetli acı ile birlikte tırnak ile etin birleştiği köşeden, granülom dediğimiz, bir et parçası ve yanından gelen kanlı sulu bir akıntı ortaya çıkar.

Tedavi için verilecek olan antibiyotik hapları veya   sürülecek antibiyotikli kremler oyalanmaktan başka işe yaramaz. Çünkü buradaki, artık bir mikrobik iltihap değil, ete batan tırnağın yarattığı tahriş sonucu oluşan bir fazlalık doku (granülom) oluşumu ve ona bağlı olan akıntıdır.

Batma olduğu sürece, şiddeti artan acıyla beraber bu akıntı durmaz ve granülom daha da büyür. Bu durumda yapılacak olan tedavi artık cerrahidir. İlk akla geldiği gibi   cerrahi müdahale tüm tırnağın çekilmesi değildir. Batan   tırnak kısmı ve onun kökünün alınmasıyla hiçbir dikiş   konmadan yapılan kısmi   tırnak küçültülmesi işlemi, kesin tedavi şeklidir.

Ertesi gün normal hayata dönülebilr

Steril şartlarda, sabırla oluşturulmuş iyi bir lokal anestezi altında, hasta hiçbir acı hissetmeden yapılabilir. İşlem sonrası terlik, sabo veya geniş bir ayakkabı ile evine gider ve ayağını uzatarak en az 12 saat dinlenirse ağrısı da çok az olur. Ertesi gün pansuman açılarak banyo yapabilir ve ufak bir pansumanla günlük hayatına dönebilir. Yaklaşık bir hafta kadar süren bir akıntıyla bu bölge iyileşir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen spam yapmayın. Tüm yorumlar yönetici tarafından incelenir.

buttons=(Tamam !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha Fazla Bilgi
Accept !